Samsung Galaxy S5'te Parmak İzi Geliştiricilere Açık!

0
0
0
0
0
Samsung Galaxy S5'te Parmak İzi Geliştiricilere Açık!
Geçtiğimiz sene iPhone 5s'te gördüğümüz ve geliştiricilere açık olmayan parmak izi sensörü, yeni tanıtılan Samsung Galaxy S5'te geliştirilerin kullanımına açık olacak.
İlk olarak iPhone 5s'te gördüğümüz parmak izi okuyucu, geçtiğimiz günlerde tanıtımı gerçekleştirilen Samsung Galaxy S5'te de karşımıza çıkmıştı. Ancak Apple güvenlik adına, parmak izlerini üçüncü parti geliştiricilerin kullanımına açmamamıştı.

Samsung'ta en büyük rakibi olan Apple'a cevap niteliğinde bir karar alarak, parmak izlerinin üçüncü parti geliştiricilere açtı ve bu konuyla ilgili yeni bir SDK (Software Development Kit) yayınladı. Bunu ilk kullanan firma ise PayPal oldu. Böylece Galaxy S5 kullanıcıları, PayPal'ın ödeme sistemini destekleyen sitelerde, parmak izlerini okutarak ödeme yapabilecekler.

Apple güvenliğe verdiği önem ile ön plana çıkan birfirma olduğu için parmak izini, telefonun kilidini açma, App Store'da ödeme yapmak gibi oldukça kısıtlı bir şekilde kullanımına izin veriyor. Samsung ise Android işletim sisteminin de verdiği özgürlük ile bunu tüm geliştiricilere açarak, parmak izi okuyucusundan çok daha fazla verim alınmasına imkan sağlıyor.

 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0