Samsung'tan Raspberry Pi'ye Rakip Olacak Mini Bilgisayar: ARTIK 10

0
0
0
0
0
Güney Koreli teknoloji devi Samsung yeni tek kart bilgisayarı ARTIK 10'u tanıttı. Raspberry Pi 3'e karşı başarılı bir rakip olan ARTIK'ın özelliklerine birlikte göz atalım...
Raspberry Pi’nin başı çektiği “tek kart bilgisayar”lara ilgi artıyor. Bu alandaki yeni ürünlerden birisi Güney Koreli teknoloji devi Samsung’dan geldi.  Raspberry Pi 3’e benzeyen ürün bazı özellikleri açısından rakibinden daha gelişmiş. ARTIK 10 olarak adlandırılan yeni kart, tek başına PC yerine kullanılabildiği gibi drone’lar ve robotlar üzerinde de kullanılabiliyor.

 Raspberry Pi 3'ten Daha İyi Görüntü Kartı

Raspberry Pi’ye benzer şekilde gerekli tüm bileşenleri üzerinde bulunduran ARTIK 10’da 8 çekirdekli 32-bit ARM işlemci bulunuyor. 64 bit’lik ARM işlemciye sahip Raspberry Pi 3’un bu alanda gerisine düşen ARTIK, grafik işlemci konusunda bir adım önde. Samsung’un tek kart bilgisayarı, Mali T628 grafik işlemciye sahip ve saniyede 12 kare HD video oynatabiliyor. Raspberry Pi 3’de bu rakam saniyede 60 kare.

 ARTIK'ın Özellikleri Neler?

16 GB flash depolamaya sahip cihaz, 2 GB LPDDR3 bellek ile geliyor. Bu özellikleri Raspberry Pi 3 ile aynı olan ARTIK, USB bağlantı kapısına da sahip. 802.11b/g/n Wi-Fi ve Bluetooth kablosuz bağlantı özellikleriyle gelen ARTIK’da kamera, ekran ve diğer bileşenler için genişleme portları bulunuyor. Linux işletim sistemi ön yüklü olarak sunulması beklenen cihazın önümüzdeki ay online satışa çıkacak. Fiyatı ise henüz açıklanmış değil.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0