Saniyede Bir Trilyon Kare Çekim Yapabilen Kamera: STAMP

0
0
0
0
0
Teknoloji her kulvarda gelişimi sürdürürken, bazı kulvarlarda depara kalktığı da oluyor. İşte bu da onlardan biri.
Yeni üretilen yüksek teknolojiye sahip ve yüksek hızda çekim yapabilen kameraları yakın bir zamanda Hollywood'un çılgın yönetmenlerinin elinde göremeyeceğiz. Ancak şimdiden bu kameralar aklımızı başımızdan almaya yeten şeyler yapmaya başladılar bile.

Japonya'nın Tokyo ve Keio üniversiteleri tarafından geliştirilen STAMP (Sequentially Timed All-optical Mapping Photography) kamerası, bilinen bütün hızlı çekim kameralarından çok daha önde. 12 kişiden oluşan bir ekip tarafından geliştirilen STAMP, dünyanın en detaylı çekim imkanı sunan kamerası. STAMP'ın çekim hızı saniyenin trilyonda biri. Evet yanlış okumadınız trilyonda biri. Kamera, ardı ardına çekimle, saniyenin her trilyonda birinde 450x450 piksellik görüntüler yakalıyor. STAMP'ın geliştirilme amacı ve hedef kitlesi tabiki Galata'nın, Haydarpaşa'nın, herhangi bir küçük çocuğun ya da börtü böceğin fotoğraflarını çeken güzel sanatlar fakültesi, birinci sınıf öğrencileri değil (tutamadım kendimi).

STAMP, kimyasal reaksiyonları ve ışık hızının altıda bir hızda hareket eden atom dalgalarının kristal yapılardan geçişini fotoğraflama amacıyla bilim insanları için geliştirilmiş.

Kamera renk skalasındaki farklı değerleri yakalamak için kısa flaş patlamalarını kullanan STAMP, ardından ışığın çarptığı küçük nesneleri kayıt altına alıyor. Geçtiğimiz yıl prototip olarak çıkan STAMP, büyüklük olarak 1 metrekarelik alanı kaplamakta.Kameranın geliştiricileri Japon araştırmacılar, STAMP'ın tamamen kullanıma hazır bir hale gelmesi için boyutunu küçültmeyi hedeflemekteler. Prototibi tanıtıldığı zamanda araştırmacılar, STAMP'ın tamamen hazır hale gelmesinin üç yıla yakın bir süre bulacağını açıklamışlardı.

STAMP'ın gelişim sürecini tamamladıktan sonra kimyasal gözlemlerin yanı sıra tıpta ultrason taraması, otomotivde lazerli üretim süreci ve yarı iletkenlerin geliştirilmesi süreçlerinde de kullanılması amaçlanıyor.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0