ScientiFantastic Ekibi 10K Video Çekim Denemesi Yaptı

0
0
0
0
0
HD, Full HD, 2K, 4K derken en son 8K karşımıza çıkmıştı ki daha ne olduğunu göremeden ScientiFactastic ekibi 10K, yani 10328x7760 çözünürlüğündeki bir video kaydı yaptı.
Teknolojinin her alanında yaşanan gelişmeler olduğu gibi özellikle geçtiğimiz 1-2 yıl içinde görüntü teknolojisinde büyük gelişmeler yaşanmaya devam ediyor.

İlk olarak HD çözünürlüğü duyduğumuzda hatırlarsınız, ne kadar hoşumuza gitmişti. "Vay arkadaş, çok gerçekçiymiş" diye içimiz geçerdi. Daha sonra da Full HD diye bir şey duyduk ki "Bu daha gerçekçi" diye bir yakıştırma yaptık. Hatta hatırlıyorum "Bunun ötesine de geçemezler aga, bundan daha gerçekçi olamaz" diyen çevreler bile vardı. Sonrasında bir baktık ki telefonlarda bile (Örn. LG G3) 2K denilen bir çözünürlük çıktı karşımıza.

Tam bunu sindireceğiz derken bazı firmalar 4K ekran çözünürlüğünü duyurdular. Ardından Apple iMac'te 5K ekran teknolojisini kullandığını açıkladı, daha hop ne oluyor diyemeden LG, 8K diye bir tabir çıkardı. Yani bir anda "Allah yürü ya kulum" dedi tabiri tam bu sektöre uygun hale geldi.

Daha 8K'yı duyanların bile sayısı azken ScientiFantastic adlı ekip 10K çözünürlüğündeki video demosunu yayınladı. Evet, yanlış duymadınız. Sayısal verilerle örneklemek gerekirse 10328x7760 piksel çözünürlüğünde bir video kaydı yapıldı.Yukarıdaki örnek SD, Full HD, Quad HD ve 4K çözünürlüklerini gösteriyor. Doğal olarak en genişi 4K. Ama 4096x2160 olan 4K çözünürlüğüne bile büyük derken 10328x7760 çözünürlüğünü hayal etmek gerçekten biraz zor olabilir.

İşte 4K'nın yaklaşık 2.5 katı daha geniş ve kaliteli olan bu çözünürlüğe ait alttaki videodan önce size genişliği hakkında aldığım ekran görüntüleri üzerinden örnek vermek istiyorum.Bu görmüş olduğunuz videoya ait olan görsel, tamı tamına 10K çözünürlüğünden alınan bir ekran görüntüsü. Şimdi de o işaretlenmiş kırmızı alana video üzerinden yakınlaştırmış olalım.Çekilen video üzerinden yapılan %50 ölçekli bir yakınlaşrmada o kırmızı çerçeveli alan bu kadar net bir şekilde görülebiliyor. Ama gördüğünüz gibi sol üstte bir işaretli alan daha mevcut. Bir de ona bakalım.Şimdi de o çerçeveli alana video üzerinde yapılan %50lik bir yakınlaştırma sonrasında alınan ekran görüntüsü. Yani %100 oranında yapılan zooma rağmen görüntü hala net ve ayrıntılar rahatça seçilebiliyor. Gerisini siz düşünün.

Bu kadar bahsettikten sonra merak edenler için kullanılan makinenin Phaseone IQ180 marka bir fotoğraf makinesinin olduğunu belirtmiş olalım.

İşte 10K çözünürlüğü bizlere anlatan ve birkaç örneği daha barındıran muhteşem ScientiFantastic videosu. (Şarkı da Tony Anderson'un Hold On isimli parçasıymış. Bu da meraklılara ufak bir bilgi)
 
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0