Sega Saturn'un Delirtecek Zorluktaki Güvenlik Sistemi 20 Yıl Sonra Kırılabildi!

2
0
0
0
0
Sega Saturn'un Delirtecek Zorluktaki Güvenlik Sistemi 20 Yıl Sonra Kırılabildi!
Japon oyun devi Sega'nın 1994 yılında piyasaya çıkardığı konsolu Saturn 20 yıl sonra kırıldı. Saturn sahipleri yeni tekniğe göre oyunlarını USB'den oynayabilecek.
Sega’nın ilk 32 bit oyun konsolu olan Saturn 20 yıl sonra kırıldı. Konsolun sahip olduğu Dijital Haklar Yönetimi sistemi daha önceki denemelerde bir türlü aşılamamıştı. Saturn’un yıllar sonra kırılması, konsol sahiplerini sevindirecek bir gelişme çünkü optik disklerin çoktan ölmeye başladığı bir gerçek. DRM’nin kırılmasıyla birlikte konsola eklenen bir çip sayesinde USB üzerinden oyunlar çalıştırılabiliyor.

 Saturn'e USB'den Veri Okuma Özelliği!

Yıllar sonra gelen bu başarılı denemenin ardında ise online ortamda Dr Abrasive olarak tanınan Laird-Wah bulunuyor. Bu konudaki çalışmaları 2013 yılında başlatan isim, 3 yıllık çalışma sonucu amacına ulaşmayı başarmış. Konsolun donanım bazlı DRM’sini aşmayı başaran Laird-Wah, çok kanallı ses kartı çipinden yararlanarak USB modülünü konsola ekliyor ve oyunları USB üzerinden çalıştırmayı başarıyor.
 

 Sega Saturn Efsanesi Yükseliyor!

Eğer elinizde atadan kalma bir Sega Saturn konsol varsa sevinmeye başlayabilirsiniz çünkü buradan ticari bir ürün çıkabilir. Yani, Sega Saturn tarihin tozlu raflarına kaldırılmak yerine USB’ye yüklediğiniz oyunları yakında oynayabilirsiniz. Eğer elinizde konsol yoksa emülatörler ne güne duruyor?
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0