Sıvı Soğutma Sistemi Nedir ? Nasıl Çalışır ?

25
7
4
1
1
Hepimizin kullandığı bilgisayarlar neden ısınır ? Hangi parçalar ısınır ? Isınmanın zararları nelerdir ? gelin hep beraber bakalım...

Hepimizin kullandığı bilgisayarlar neden ısınır ? Hangi parçalar ısınır ? Isınmanın zararları nelerdir ?

Bilgisayarlarımızda parçalar çok fazla işlem yaptığı için belirli bir süre sonra bu işlemlerin etkisiyle ısınmaya başlar. Isınma genelde (muhtemelen farketmişsinizdir) oyun oynarken kendini belli eder. Çünkü oyun esnasında işlemci ve grafik işlemciye daha fazla yüklenme olur ve bu yüklenme sonucu parçalarda ısınma oluşur.


Özellikle İşlemci –ki bilgisayarımızın beyni diyebiliriz- ve grafik işlemcilerimizde en fazla ısınmaya maruz kalan parçalarımızdır. Çünkü işlemci sürekli çalışır ve işlem yapar bu çalışmadan kaynaklıda ısınma ortaya çıkar.

Isınma sisteminizde öncelikle ısınan parçaya sonra ise bu parçada oluşan sorunlar zincirlemesiylede diğer parçalarınıza geri dönüşü olmayan zararlar verebilmektedir. Bu yüzden sisteminizdeki soğutmayı gözardı etmemeniz gerekmektedir.

İşte bu makalemde sizlere soğutmada en çok merak edilen "Sıvı soğutma sistemi nedir ? Nasıl işler?" onu anlatacağım..

 Öncelikle Su soğutmanın farkına bakalım...

Genellikle hava soğutmanın yetmediği yerlerde su soğutma sistemleri devreye giriyor.Hava soğutma sistemlerinde işlemciye temas eden kısmın üzerinde, genelde alüminyumdan yapılmış kanatçıklar yer alır. Bu kanatlar, işlemciye temas eden yerdeki ısıyı alır, üst ya da yan tarafta bulunan fan ise bu ısıyı kanatların üzerinden uzaklaştırır.

Sıvı soğutma sistemlerinde ise ısıyı taşıma görevi genelde sudadır. İşlemciler için kullanılan su soğutma sistemleri temel olarak üç parçadan oluşur. İşlemciye temas eden yerdeki su bloğu, pompa ve genelde bir adet fan ve radyatörden oluşan ısı değiştiriciden ibaret olan sistemlerde su,borular aracılığıyla taşınır.

 

Suyu üstün kılan nedir?

Su soğutmayı, hava soğutmadan daha üstün kılan iki temel fiziksel özellik var. Bunların ilki, suyun ısı iletkenliğinin havaya oranla 25 kat daha fazla olmasıdır. Bu sayede su, havadan çok daha hızlı bir şekilde ısıyı fanın olduğu bölgeye aktarabilir.

İkinci üstün özellik ise suyun ısı kapasitesinin, havadan çok daha fazla olması. Isı kapasitesi havaya oranla 4 kat daha fazla olan su, sıcaklığının artması için dört kat daha fazla ısı enerjisine gerek duyuyor.

25
7
4
1
1
Emoji İle Tepki Ver
25
7
4
1
1