Snapdragon 810 Neden Gecikiyor? Şimdi Ne Olacak?

0
0
0
0
0
Qualcomm cephesindeki en iyi işlemci olacak olan Snapdragon 810'un ısınma sorunuyla başı dertte. Bu sebeple gecikeceği söylenen işlemci için, bu işlemciyi kullancak cihazların da gecikmesi söz konusu.
Her sene (hatta 6 ayda bir) çıkan yeni üst seviye telefonlar sürekli Qualcomm'un yeni bir işlemcisini kullanıyor. Snapdragon 800, 801(AC), 805 derken sıra 810'a gelmiş ve büyük yeniliklerle ön plana çıkan işlemci tüketicileri heyecanlandırmıştı.

8 çekirdekli ve 64 bit destekli yapısı, 2GHz'lık saat hızına sahip Snapdragon 810, LPDDR4 desteğini de sağlamasıyla çok daha büyük performans vaadleri sunuyordu.

Fakat artık iyice artan haberlere göre ve CES 2015'teki 810 işlemcili LG G Flex 2 tanıtımında cihaz üzerinden menüde gezinmek yerine başka bir teste izin verilmemesi de sebep gösterilerek Qualcomm'un yeni işlemcisi Snapdragon 810'un bazı sorunlar ile boğuştuğu, bu sebeple hala hazır olmadığı söyleniyor.

 Neden gecikecek?


Snapdragon 810'un asıl gecikme sebebi ise aynı anda yüksek hız seviyelerinde çalışacak olan 8 çekirdek olarak gösteriliyor. Aslına bakıldığında aynı anda 8 çekirdeğin çalışması "Abi daha ne olsun, hiç kasmaz telefon oh" dedirtiyor. Fakat aynı anda yüksek hızda çalışan 8 çekirdek bir süre aktif kaldıktan sonra Thermal Throttling denilen aşırı ısınma sonucunda işlemcinin kendini korumaya almak için performans düşürmeye başlıyor.

İşin gerip tarafı ise bunun 2.0GHz hızlarında değil 1.2-1.4GHz hızlarında yaşanıyor oluşu. Günümüzde bu hızlardaki işlemcilere sahip cihazlara çöp denme alışkanlığımızı düşünürsek Qualcomm'un başında çok ciddi sıkıntılar mevcut diyebiliriz.

Bu soruna ek olarak LPDDR4 bellek kontrolcüsünde yaşanan performans kayıpları ve ekstra yüksek ısıya neden olması da Snapdragon 810'un yaşadığı sıkıntılara tuz biber ekiyor.
 

 Çözümü Nedir?


Açıkcası çözümü net olarak bilinmiyor. Fakat Qualcomm yoğun bir şekilde üzerinde çalışmaya devam ediyor. Fakat sorunun ciddi seviyelerde olması çözümün ufak tefek rütuşlar değil, fiziksel değişiklikler yapmayı gerektirmesi neticesinde Snapdragon 810'un dağıtıma çıkmasını birkaç ay geciktiriyor. 3-4 ay gibi bir süre konuşulması da telefon üreticilerini de fazlasıyla canını sıkan bir durum haline geliyor.
 

 Peki Şimdi Ne Olacak?


Yaşanacak 3-4 aylık gecikme durumunda bu durumdan en çok başı ağrıyacaklar telefon üreticileri olacak. Örneğin CES 2015'te "Snapdragon 810'u barındıran ilk telefon" olarak lanse edilen LG G Flex 2 her ne kadar 810'a sahip ilk cihaz olsa da satışı da (3-4 aylık gecikmeyi göz önüne alırsak) 5-6 ayı bulabilir. "İlk cihaz" dediğimiz G Flex 2 ise bu kadar geç çıkacaksa eğer diğer bir yandan merakla beklenen LG G4, Sony Xperia Z4, HTC One M9 (Hima), OnePlus Two, Xiaomi Mi5 ve Mi Note Pro gibi cihazların da en az bu kadar gecikmesine, en erken yaz ayları sonrasına sarkmasına sebebiyet verebilir.


 

 Farklı Bir Çözüm Yolu Var Mı?


Farklı bir çözüm yolu olarak akla gelen tek şey ise bu seneki üst seviye akıllı telefonlarda (sene sonunda çıkacaklar dahil olmaz diye düşünüyorum) Snapdragon 810 kullanımından vazgeçilmesi olarak gösteriliyor. Yerine tercih edilmesi beklenen Snapdragon 805 ise aslında fazlasıyla istenileni karşılayabilecek bir işlemci.

2.7GHz saat hızında çalışan 4 çekirdekli işlemci, Adreno™ 420 grafik işlemcisini kullanıyor. 4K çekim ve ekran desteği, Quick Charge 2.0 ile hızlı şarj özelliği, 50MP'den fazla çözünürlükteki kameralar gibi destekleri bulunan işlemci şu an için fazlasıyla ideal bir işlemci konumunda.

Üreticilerin ya bu seçeneği ya da gecikmeyi beklemesi arasında kalacağı düşünülürken diğer işlemci üreticilerine de geçme ihtimalleri söz konusu. Fakat Snapdragon kadar beğenilmemesi bu ihtimali çok düşük kılıyor. O yüzden Snapdragon 810'un gecikmesi telefon üreticilerini Snapdragon 805'e yöneltebilir.
 

 Neden Böyle Oldu?


Şimdi geldik fasülyelerin faydalarına.

Bildiğiniz gibi her an yeni bir telefon haberi giriyoruz. Sürekli bir yeni telefon üretme telaşında olan üreticiler de 6 ayda bir denilebilecek bir sürede yeni üst seviye cihaz çıkarmak istiyorlar. Hal böyle olunca telefondaki herşey yeni olsun diye de parça üreticilerini sıkıştırıyorlar. "Yeni işlemci olacak" "Daha iyi Ram olsun" "Kamera daha iyi olmalı" gibi istekler doğrultusunda bütün parça üreticileri de bu telefonlara yetiştirmek için sürekli yenilikler bulmak için çabalıyorlar.

İşlemci konusunda ise sorun sadece daha iyi olması değil. Daha ince olması. Bu durum asıl sorunu ortaya çıkarıyor. Daha yüksek performanslı işlemci üretme çabası güzel, fakat gittikçe incelen telefonlara girecek olması da asıl aşırı ısınma sorununu doğuruyor. Çünkü yüksek hızlarda veya fazla çekirdekli çalışan işlemciler için iyi bir soğutma sistemi gerekiyor. Bunun için de daha fazla alan gereksinimi gerekiyor tabiki. Fakat zaten bir önceki nesilden daha hızlı işlemci yapması gerekn Qualcomm daha ince bir telefon ile karşılaşınca böylece işlemcide bu sorunlar baş gösteriyor.

Hani "Elimdeki telefon bilgisayarımdan iyi aga" şeklinde söylemleri çok duymaya başladık. İşte size en güzel örnek. Önce, elinizdeki bilgisayarınızdan daha iyi olan telefona bakın, sonrasında da bilgisayarınıza. Şimdi de bilgisayarınızın soğutma ünitesine bakın. Daha kötü olarak düşündüğünüz bilgisayarınızdaki soğutma sistemi bilgisayarınızın aşırı ısınmasını engellerken, telefonuz daha ince olmak zorunda olduğu için soğutulamıyor.

İşte bu sebepleri düşününce incecik kasaya 8 çekirdek sığdırmaya çalışmak, LPDDR4'ü desteklemesini sağlamak, bir de daha yüksek hızlarda çalışmasını sağlamaya çalışalım derken elimizde alev topuna dönecek bir telefon, ve bunu önleyen thermal throttling sistemi devreye girerek frekans düşürmesi sonucu ortaya çıkıyor.
 

 Çok mu Gerekli?


Geçekten sorulması gereken sorudur bu. Gerekli mi? Tamam, teknoloji ilerlemeli, ilerliyor da. Fakat daha PC'de yapılmayan şeyleri mobile taşıma derdini pek anlayamıyorum. Bu teknolojiler gelsin tabiki, fakat bu acele ne?

Şu anda Snapdragon 800 ufak tefek güncellemelerle, değişiklerle geliyor olsa kim şikayet edecekti ki? "En birinci ben olacağım" derdiyle bu kadar hızlı bir değişimin sonuçları bu şekilde aksamalar olacağı belliydi, keza oldu da.

Bunun en güzel örneğini Apple yapıyor. A8 işlemcisi 2 çekirdekli, 1.4GHz hızında çalışan ve PowerVR GX6450 kullanan bir işlemci. Bu işlemciye sahip olan iPhone 6'da ise 1GB RAM bulunuyor. Geçen seneki A7 işlemcisinden ise %50 varan daha fazla performans ve daha az pil tüketimi sağlıyor.

Apple'ın bu konudaki artısı ise cihaz sayısındaki azlık ve donanım-yazılım uygunluğu. Adamlar yazılımları ve uygulamaları bu işlemcilere optimize ettikleri için sorunsuz bir kullanım sağlanıyor. Böylelikle de Appe firması daha düşük hıza, daha az çekirdeğe rağmen diğer tüm telefonlara nazaran daha stabil, birçok telefona göre ise daha iyi bir performans serigiliyor. (Şimdiden "Apple Fanı" yakıştırmaları için teşekkürler) Hatta Microsoft'un Windows Phone cihazlarında donanım-yazılım uyumuna yönelmesiin sebeplerinden biri de bu olduğunu söyleyebiliriz.


 

 Snapdragon 615 ve Exynos 7 Octa (5433)


Sonuca geçmeden önce bir detaya daha girmiş olalım. Qualcomm cephesindeki tek sorun Snapdragon 810 için değil. Aynı sorunlar Snapdragon 615 için de geçerli olduğu söyleniyor. Yani HTC Desire 820Oppo R5Vivo X5 Max ve Samsung Galaxy A7'nin Snapdragon versiyonu gecikebilir. Çünkü Snapdragon 615'de tıpkı 810 gibi 8 çekirdekli bir yapıya sahip ve Adreno™ 405 GPU'sunu kullanıyor. Çünkü işlemci saat hızı 1.7GHz ve 1.0GHz olarak iki ayrı 4 çekirdek barındırmasından dolayı 1.4GHz'e varmadan yaşanan aşırı ısınma durumuyla bu işlemci de karşılaşabilir.

Fakat Galaxy A7'de Exynos 5433 kullanlan versiyonu da olacağı için bu ve gelcek Galaxy S6, Note 5 gibi cihazlarda bu işlemcinin yeni versiyonunu kullanacak Samsung için ise pek bir sıkıntı görünmüyor. Hatta sorunun devam etmesi haline en çok sevinecek şirketin Samsung olacağını söyleyebiliriz.

Exynos 5433 diğer bir adıyla Exynos 7 Octa başarılı bir 8 çekirdek performansı sağlayan bir işlemci olarak karşımıza çıkıyor. 8 çekirdek barındıran işlemci 1.9GHzlik 4 çekirdekli A57 ve 1.3GHzlik 4 çekirdekli A53 barındırıyor. Mali-T760 grafik işlemcisine sahip Exynos 7 Octa 64 bit desteğine de sahip. Yapılan testlerde Snapdragon 805'in biraz üstünde performans sergileyen 5433, Samsung'un orta seviye telefonlarındaki Snapdragon 615 seçiminde yaşanacak sorunlara direkt olarak kurtarıcı bir işlemci olacak.

Yeni versiyonlarında ise Octa 7'nin yeni bir versiyonu kullanılacağı için yaşanacak gecikmeler de Samsung cephesinde sadece Exynos işlemci barındıran versiyonunun üretim sayısını arttırmasıyla rahatlıkla çözülebilecek. Hatta kendi işlemci pazarını da arttırmış olacak Samsung bu konuda daha fazla kar elde edebilir.

 

 Sonuç


Detaylı ve biraz da uzun bir şekilde anlatmaya çalıştığım durum sonucunda her zamanki gibi sonuç olarak bekleyeceğiz. Qualcomm cephesinde olası bir hızlı çözüm sonrasında Snapdragon 810'lu cihazlar normal tarihlerinde çıkabilir. Fakat bu pek olası gözükmese de açıkcası benim açımdan ekren çıkma durumunda çeşitli sorunlar yaşanabileceği için pek sıcak bakmayacağım. Bu senenin son çeyreğine kadar bir telefon alma durumum olursa Snapdragon 805 i tercih ederim gibime geliyor.

Sonuç olarak biraz önce dediğim gibi beklememiz gerekecek. Fakat bana göre bu kadar hızlı bir şekilde değişimler yerine az önceki Apple örneğim gibi gelişme sağlamaları daha iyi olacaktır. Çünkü 1.4GHz'e varmadan aşırı ısınma sorununa giren bir Snapdragon 810 demek bundan sonraki yüksek seviyelere çıkma yarışında daha sonraki işlemciler hakkında daha farklı sorunlar ve gecikmeler görebileceğimiz anlamına gelebilir.

Ama işin bir diğer tarafı da gecikmelerin kesin olmadığı. Bunu son olarak belirtmiş olayım. Çünkü şu anda ben bu yazıda Qualcomm'a sallarken 5dk sonra bu sorunun ortadan kalktığına ve tüm telefonların çıkış tarihlerinde çıkacağı haberi de yayınlayabiliriz. Yani karar sizin. Ama bence bu durum da aklınızın bir köşesinde bulunsun. Çünkü her yeni telefon elbette daha iyi olacak fakat Snapdragon 800 ve 801 kullanan cihazlar güncelleme sorunu dışında performans konusunda bir süre problem yaratmayacakları kanaatindeyim.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0