Snapdragon 815, 810 ve 801 Modellerinden Daha Az Isınacak

0
0
0
0
0
Qualcomm'un son iki senedeki en güçlü işlemcilerinden Snapdragon 801 ve 810'un yeni versiyon çipseti olacak Snapdragon 815 bu iki modelden daha az ısınacağı ortaya çıktı
Birçoğumuza mobil işlemci/çipset soracak olsak ilk akıllarına gerek şey Qualcomm firmasının Snapdragon ailesi olacaktır. Büyük firmaların bu şirketi tercih etmesi, diğer MediaTek, Intel gibi firmalara göre de daha güvenilir olması nedeniyle sürekli cihazlarda Snapdragon ailesini duyarız.

Kullanıcılar tarafında da performans konusunda sevilen Qualcomm'un bu denli tutulması, başka bir işlemciyi kullanan cihazlarda direkt olarak "parformansı kötü telefon" damgası yemek zorunda kalıyor.Son dönemde çıkan üst seviye cihazlarda kullanılan Snapdragon 810, geçen senenin sonlarında yaşadığı ısınma sorunları ile başı belada olsa da bu sorunu çözerek yeni üst seviye cihazlardaki yerini almıştı.

Bundan önceki cihazların kalbinde ise Snapdragon 800'ün daha iyi performans verecek düzeye getirilmiş Snapdragon 801 çipseti bulunuyordu. Tabii Snapdragon 810'un daha iyi performasn sunduğu açık. Hatta thermal throttling sorınları ortadan kalktığında 801'den daha az ısınıyor olan Snapdragon 810, bu sebeple kullanıcılarını memnun edecek gibi duruor.

Şimdi ise Qualcomm tarafından geliştirilmekte olan Snapdragon 815 işlemcisi yapılan testlerde bu bahsettiğimiz iki işlemci ile de kıyaslanmış. Bu çipsetin kullandığı grafik işlem birimi ve işlemciler konusunda herhangi bir bilgi yok, fakat bahsettiğimiz testler ile ısınma karşılaştırılması yapıldığı ortaya çıkıyor.Gördüğünüz gibi 3 işlemci ile yapılan sıcaklık testleri Snapdragon 815, Snapdragon 810 ve Snapdragon 801 arasında yapılmakta. Bu test ise  5 inç FullHD ekrana, 3GB RAM'e sahip ortak bir cihaz ile yapıldı. Fakat görüldüğü gibi daha geliştirilmekte olmasına rağmen Snapdragon 815 çok daha az ısınmakta.

Test olarak yarım saat boyunca oynanan Asphalt 8 oyununda işlemcilerin başlangıç sıcaklıklarının aynı olduğu görülüyor. İlk 10dk içinde ise Snapdragon 801 ve 8015'un sıcaklıklarının 30 dereceye çıktıkları ama S815'in 27 derece gibi bir sıcaklıkta seyrettiği anlaşılıyor. 20 dakika geçtiğinde ise 35 derecee yükselen sıcaklığa sahip 801 ve 36-37 dereceye yükselen 810'a karşı Snapdragon 815 30 derecede seyretmekte.

Son olarak 30dk süre sonunda ise 41-42 derece arasına yükselen Snapdragon 801'in sıcaklığı, Snapdragon 810 kısmında ise 44 derece gibi bir değerde olduğu gözüküyor. Fakat sıra Snapdragon 815'e geldiğinde ise en fazla 37 dereceye çıktığı anlaşılan çipset, bu konuda çok memnun edecek gibi görülüyor.Şimdi denemek amacıyla bu işlemcilere sahip bir telefonda Asphalt 8 oynamak isteseniz bu sıcaklık değerlerinin üzerine çıktığını göreceksiniz. Fakat buradaki değerlerin daha düşük olmasının sebebi kullanılan ortak telefon. Test telefonları olduğu için sizin elinizdeki telefonların sahip olduğu detayları içermiyorlar. Bilinen tek detay ise herhangi bir mobil veri için bir donanıma sahip olmadıkları. Yani sim kart girişi ya da veri bağlantısı yapabilecek bir donanıma sahip değiller. Bu da ısınma değerlerine direkt olarak etki etmekte.

Sonuç olarak testteki derecelere fazla aldanmadan Snapdragon 815'in bu iki işlemciye nazaran çok daha az ısınacağını ve bu süreçte artık ısınma sorunlarının ortadan kalkabileceğini anlayabiliriz. Tabiki S815'e sahip bir cihaz çıkıp incelemeleri yapılana kadar bu testler ile idare edeceğiz.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0