Snapdragon 820'de de Isınma Sorunları Ortaya Çıktı!

0
0
0
0
0
Şu andaki en güçlü mobil çipsetlerinden  olan Snapdragon 810'daki ısınma sorunlarıyla 1 yıldır uğraşan Qualcomm'unSnapdragon 820'deki benzer sorunlar ile karşılaşması başına büyük dert açacak gibi gösteriyor.

Qualcomm'un geçen sene ürettiği en iyi işlemcisi olan Snapdragon 810'un hikayesini artık hepimiz ezberledik. İlk üretim aşamasından bu yana "Thermal Throttling" adı verilen ısınma sorunları ile boğuşan firma bu sorunu hala daha tam olarak çözemedi ve bazı firmaların güvenini kaybetti. Herşeye rağmen bu çipseti kullanan HTC'nin ve Sony'nin ise One M9 ve Xperia Z3+ kullanıcılarının "aşırı ısınma sorunları"ndan kaynaklı memnuniyetsizliklerinin farkında olan firmalar da Qualcomm'dan uzaklaşabileceğini hatta HTC'nin bu sene çıkan birçok ürününde MediaTek'e yöneldiğini söylemiştik.

Samsung'un bu sorunlar sebebiyle hiç Qualcomm'a yanaşmayarak Exynos 7420 ile devam ettiğini, LG ise her ne kadar Qualcomm ile çalışıyor olsa da S810 yerine bir tık altı seviyedeki Snapdragon 808'i tercih etmesi ve eleştiri alsa da doğru bir karar verdiğini göstermişti.Biz de sizlere bu haberimizde olduğu gibi Snapdragon 820'nin üretilmeye başlandığı belirttiğimiz haberimizde ya Qualcomm'un S810'dan ders çıkararak hatalarını telafi edeceğini ya da ikinci bir hata ile beraber sarstığı güven konusunu yerle bir edeceğinden bahsetmiştik. Görünen o ki bu ibre şu anda ikinci seçeneğe doğru kayıyor. Çünkü ortaya çıkan bilgilere ve söylentilere göre Snapdragon 820'de de bu ısınma sorunları baş göstermiş.14nm teknolojisi ile 3GHz hızlara ulaşması planlanan Snapdragon 820'de daha hızlı olmasından kaynaklı olduğu söylenilen daha fazla ısınma sorunları ortaya çıkması Qualcomm cephesini tedirgin ediyor. Bu haberimizde de belirttiğimiz gibi LG, HTC, Sony, Xiaomi ve MStar vb firmaların kullanmayı planladığı S820 çipsetinde bu sorunların ortaya çıkması bu firmaları da tedirgin ediyor. Qualcomm'un bu sorunları kısa sürede çözerek telefon üreticileri tarafından oluşan kötü imajını düzeltmeyi amaçlaması ile bu sorun ortadan kalkabilir. Ancak S810'da frekans düşürmeye kadar giden sıkıntılarda 3GHz olarak planlanan S820'nin de frekans düşürme durumu olabileceği de Qualcomm için ciddi bir başarısızlık daha olması anlamına gelebilir.Bu durumda eline güzel bir koz geçen MediaTek ve Intel, sıradaki çipsetlerini çok daha iyi ve ısınma problemi olmayacak şekilde çıkarmaları durumunda ve Samsung'un Note 5'te kullanması beklenilen Exynos 7422 ile zaten iyi olan işlemcisini bir tık daha öteye çıkarması ile Qualcomm'da ciddi sallantılar meydana getirerek telefon üreticilerinin özellikle son dönemde ciddi çıkış yakalayan MediaTek'i terci etmesine sebep olabilir.

Şu anda söylenti aşamasında olan bu bilgilerin detayları ve netlikleri geldiğinde sizlere aktaracağız. Bakalım Qualcomm cephesi bu konuda neler yapacak.

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0