• Anasayfa
  • Donanım
  • Son 10 Yılda, Mobil Dünya Kongresi'nde Ödül Alan 10 Telefon!

Son 10 Yılda, Mobil Dünya Kongresi'nde Ödül Alan 10 Telefon!

0
0
0
0
0
Birçok markanın yeni cihazlarını sergileyeceği Mobil Dünya Kongresi 2016 için geri sayım başladı. Dev organizasyona birkaç gün kala, son 10 yıla damgasını vuran ve "en iyi telefon" ödülünü alan cihazları sizler için bir araya getirdik. 
Birçok markanın yeni cihazlarını görücüye çıkaracağı Mobil Dünya Kongresi 2016’ya (İngilizce kısaltmasıyla MWC) artık sayılı günler kaldı. Bu yıl Samsung ve LG’nin amiral gemileriyle çıkartma yapacağı organizasyonda her yıl olduğu gibi hem yeni modellerin, hem de ödül töreninin heyecanı yaşanacak. 

MWC kapsamında gerçekleştirilen “Global Mobile Awards” (Küresel Mobil Ödülleri) etkinliğinde, “en iyi mobil telefon” ödülünün bu yıl hangi cihaza gideceğini tahmin etmek oldukça zor. Geçmiş yıllara baktığımızda, mücadelenin bu yıl da heyecanlı geçeceğini söylemek ise güç değil.

Etkinlikte yer alacak yeni modellere dair sayısız haber akışının olduğu bu günlerde, heyecanı biraz azaltmak ve geçmişi hatırlamak için önceki yıllarda öne çıkan cihazlara bir göz atalım istedik.  Geçmişe dönüp baktığımızda çok ilginç sonuçlarla karşılaştık.

Son 12 yılda MWC’de ödül alan telefonları tekrar hatırlamak açıkçası beni hem şaşırttı hem de mobil dünyada kat edilen yolu tekrar bir düşünmeme neden oldu. Sektörün nerelerden nerelere geldiğini görünce eminim siz de çok şaşıracaksınız.

İsterseniz vakit kaybetmeden zaman makinamıza atlayalım ve MWC tarihinde kısa bir yolculuğa çıkalım…

 2015: iPhone 6 ve LG G3MWC 2015 önceki yıllardan farklı bir sonucun ortaya çıkmasına neden oldu. Geçtiğimiz yılki törende, “en iyi akıllı telefon” kategorisi ödülü iPhone 6 ve LG G3 arasında bölüştürüldü. Her iki telefonun da aynı kategoride ödüle layık görülmesi iOS ve Android rekabetinde dengenin sağlanması açısından olumlu bir sonuç verdi ve ödüle yönelik bir platform tartışmasının önüne geçilmiş oldu. iPhone 6 şık tasarımı, kullanıcı dostu arayüzü ve donanım yazılım uyumu ile, LG G3 ise güçlü donanımı ve Android işletim sistemi üzerinde sağladığı kullanışlı yazılımsal özellikler ile ödüle uzanmayı başardı. 

 2014: HTC ONEHTC One gerek donanım gerekse yazılımı ile MWC 2014’te ilgi gören cihazlar arasında bir adım öne çıktı. HTC’nin malzeme kalitesi ve yüksek işçiliğe ayrı bir önem verdiği telefon, dikkat çekici şıklığı ve donanımsal özellikleri ile diğer Android cihazlar arasından kolayca sıyrıldı ve ödüle uzandı. MWC 2014’te ilgi gören HTC One günümüzde de birçok kullanıcı tarafından beğenilerek kullanılıyor.

 2013: Samsung Galaxy S3Samsung Galaxy S serisi içinde ayrı bir yeri olan S3 modeli, 2013 yılında gerçekleşen MWC’de tüm dikkatleri üzerine toplamayı başardı. Öncülü Galaxy S2’ye göre önemli iyileştirmeler getiren cihaz, Samsung’un akıllı telefon ekranlarını büyütme stratejisinden de oldukça etkilenmişti. Galaxy S2’nin 4.3 inç ekranına karşın 4.8 inç ekran ile gelen Galaxy S3, yüzde 25 oranında daha geniş bir ekran sunuyordu. Ayrıca, keskinliği de öncülüne göre yüzde 41 oranında daha fazlaydı. Ülkemizde de oldukça beğenilen Galaxy S3, MWC 2013’te büyük ödülün kazananı oldu.

 2012: Samsung Galaxy S2MWC 2012’nin gözdesi Samsung Galaxy S2, dönemindeki rakiplerine göre dikkat çekici özelliklere sahipti. O dönemki en büyük rakibi iPhone 3Gs’ten daha ince olan Galaxy S2,  217ppi değerine sahip 4.3 inç’lik ekran ile bu alanda da rakibine fark atıyordu. 1.2 GHz Cortex A9 ile performans vaat eden cihaz etkinlikten sonra dünya çapında ilgiyle karşılandı.

 2011: iPhone 4Apple’ın ilk üç iPhone modelinden sonra gerçekleştirdiği en radikal değişimler iPhone 4’te yaşandı. Tasarım çizgisinin baştan başa değiştirildiği iPhone 4 modeli, öncüllerine göre oldukça keskin hatları, cam - metal kombinli tasarımı ve donanımsal özellikleri ile etkinliğin öne çıkan modeli oldu. Sonraki günlerde “antennagate” olarak adlandırılan anten tasarım hatası kaynaklı düşük sinyal sorunu ile karşılaşılsa da, iPhone 4s gelene kadar 18 aydan fazla satışta kaldı. Günümüzde hala en beğenilen iPhone modelleri arasında üst sıralarda kendisine yer bulan iPhone 4, MCW 2011'de büyük ödül sahibi oldu.

 2010:  HTC Hero


Android işletim sistemli ilk akıllı telefonlar arasında yer alan HTC Hero, Android 1.5 Cupcake sürümü ile satışa sunuldu. Yeni işletim sisteminin de etkisiyle MWC 2010’da en dikkat çeken cihaz olmayı başaran cihaz diğer özellikleriyle de beğeni topladı ve ödüle uzandı. İşletim sisteminde hızlı bir şekilde dolaşmayı sağlayan Trackball tuşu, Sense arayüzü, otofokus özellikli 5 megapiksel kamerası HTC Hero’nun beğenilen özellikleri oldu.

 2009: INQ1Bu cihaz da nereden çıktı?” diye soranlarınız olabilir…  Ülkemizde pek bilinmeyen INQ1, Hong Kong merkezli Hutchison Whampoa şirketinin ürettiği ve döneminde “sosyal ağ telefonu” olarak lanse edilen bir ürün. O yıllarda iPhone, Blackberry Storm ve Nokia 5880 gibi 3G destekli rakiplerine  göre oldukça uygun fiyatıyla dikkat çeken INQ1, Skype, Last.fm, Ebay, Facebook, Myspace ve Windows Live Messenger gibi birçok servisi bir araya getiriyordu. Bu özellikleriyle MWC 2009’un "en iyi telefonu” ünvanını almayı başaran cihaz, kısa süre içinde dokunmatik ekranın gücüne dayanamayarak tarihin tozlu raflarına terk edildi.
 

 2008: Sony Ericsson W910 Walkman Phone


Multimedya özelliklerinin mobil cihazlara daha çok entegre olmaya başladığı yıllarda Sony başarılı bir hamle yaptı. Müzik alanındaki gücünü kullanan şirket, yılların markası Walkman’i, Sony Ericsson markası altında mobil pazara taşıdı. Kullanıcılara sorunsuz bir müzik deneyimi vaat eden W910 aynı zamanda fotoğraf yetenekleriyle de dikkatleri çekti. Multimedya yönüyle öne çıkan W910, MWC 2008’de büyük ilgi topladı ve ödülü kaptı.

 2007: Sony Ericsson K800 Cyber-Shot T

Internet devriminin henüz mobil dünya ile yollarının kesişmediği yıllarda, bir telefon için en önemli özellik kamerasıydı. Sony Ericsson akıllıca bir strateji ile, Sony’nin fotoğraf makinası pazarında kompakt makinalara verdiği “Cyber-Shot” markasını mobil pazara taşıdı. Zamanına göre 3.2 megapiksel gibi yüksek bir çözünürlük ve yerleşik flaş ile gelen K800 Cyber-Shot T, 2007 MWC’de ödüle layık görülen model oldu.

 2006: Motorola RAZR V3x

Motorola RAZR V3’ün 3G desteğiyle güncellenmiş hali olan V3x, MWC 2006’nın en beğenilen modeli oldu ve ödüle hak kazandı. 2.2 inç VGA ekran ile gelen cihazda 2 megapiksel çözünürlüğünde video çekim özelliğine sahip bir kamera da bulunuyordu. Teknik özelliklerinden çok tasarımındaki şıklık ile ilgi toplayan V3, çift ekranlı - kapaklı bir model olarak oldukça beğenildi ve dünya çapında ilgi gördü. Motorola RAZR V3’ün tasarımının üzerinden 10 yıl geçtikten sonra bile şık durduğunu söyleyebiliriz.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0