• Anasayfa
  • Donanım
  • Dünyada Büyük Yankı Uyandıran Robot Köpek Aibo'nun Nesli Tükeniyor

Dünyada Büyük Yankı Uyandıran Robot Köpek Aibo'nun Nesli Tükeniyor

3
1
1
0
0
Sony'nin 2006 yılında tanıttığı ve özellikle Japonya'da çok büyük ilgi gören robot köpek Aibo'nun son teknik servis departmanı da kapatıldı. Böylelikle nesli tükenme tehlikesine giren Aibo birkaç yıl içinde tamamen yok olacak.
Birçok kişinin tercih ederek sahiplendiği evcil hayvanlar kısa sürede sahibinin hayatının en önemli parçalarından biri haline gelir. Genellikle köpek ya da kedi olarak gördüğümüz bu hayvanlar bizlere en iyi hayat arkadaşı olmaya adaydır. Hatta birçoğumuz için en iyi arkadaş olurlar.

Teknolojinin gelişmesi ve birçok şeyin akıllanması ile ortaya çıkan robotlardan evcil hayvan olabilecek en güzel örnek 1999 yılında Sony tarafından üretilen Aibo adındaki robot köpekler olmuştu. Köpekler gibi birçok şeyi yapabilen ve konuşabilen Aibo dünya genelinde büyük sükse yapmış olsa da en çok memleketi Japonya'da 2.000 Dolar fiyatına rağmen sevilmiş ve 150.000'den fazla satmıştı.7 yıl kadar devam eden üretimini 2006'da durduran Sony, geçen yılın Mart ayında da Aibo'nun son teknik servis departmanını da kapatarak artık resmi desteği çekti. Elde sadece Aibo'dan anlayan tamirciler kaldı ve birkaç yıl içinde artık parça bulunamayacağı için Aibo'nun bir nevi nesli tükenmiş olacak.

Japonya'da artık birçok evde hayatlarının bir parçası olan ve ciddi bir biçimde alan kişilerin tıpkı bir evcil hayvan gibi hayatlarında çok önemli bir yere sahip olan Aibo'nun yerine daha gelişmiş robotlar görebiliriz. Fakat büyük ihtimalle Japon halkı için bu yeni evcil robotlar bile Aibo'nun yerini tutamayacak.

Bu konuda Japonca olup İngilizce altyazıya sahip biçimde hazırlanan New York Times videosuna aşağıdan izleyebilirsiniz. NYT, oldukça duygusal nitelikte bir video ile Japon halkının bu üzüntüsünü dünyaya duyurmuş.
 
3
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
1
1
0
0