• Anasayfa
  • Donanım
  • Sony'den İtiraf: ''Teknik Olarak Oculus Rift, PS VR'dan Daha İyi''

Sony'den İtiraf: ''Teknik Olarak Oculus Rift, PS VR'dan Daha İyi''

1
0
0
0
0
VR sektöründe üç önemli cihaz artık piyasada ciddi bir rekabete girmek için gün sayıyor. Ancak sektörde zirve süpriz bir ismin olabilir.
Oculus Rift, HTC Vive, Gear VR, Playstation VR falan derken bir anda sanal gerçeklik gözlüklerinin yarattığı VR sektörünün giderek kızışması içinde bulduk kendimizi. Tabi özellikle oyun dünyasında taşları yerinden oynatacak VR setlerin ve sanal gerçekliğin bu denli gelişmesi, en çok benimde içlerinde bulunduğum oyun tutkunlarının hoşuna gitmekte.

Peki bu cihazlar içinde en başarılı çıkışı hangisi yakalayacak? Oculus ve HTC Vive, PC'de yüksek seviye oyunlarda önemli işler yapmayı planlıyor. Playstation VR'ın işi ise biraz daha basit gibi zira PS VR'ın hedefi direkt olarak Playstation 4 platformu.Ancak bir süre önce VR sektörü ve bu sektörün geleceğine dair açıklamalar yapan Playstation Genel Müdür Yardımcısı Masayasu Ito, Sony adına önemli bir itirafın da altına imzasını attı ve Oculus'un Playstation VR'dan daha iyi olduğunu söyledi.

Ito'nun açıklaması şu şekilde; 

''Eğer yüksek seviyelerde VR kalitesinden bahsediyorsanız evet; Oculus'un daha iyi VR olduğunu kabul edebilirim. Ancak Oculus'u kullanmanız için hem sağlam bir fiyat ödemeniz gerekiyor, hem de sağlam bir bilgisayar sahibi olmanız. 

Şu an için hem Oculus hem de HTC Intel i5 ya da daha yükseği bir işlemci ile Nvidia GTX 970 seviyesi veya daha iyisi bir grafik kartı istemekte. Bu sisteme sahip olmayan kullanıcıların önce sistemlerini ciddi paralar harcayarak güncellemeleri, sonra da yine ciddi paralar harcayarak VR sahibi olmaları gerekiyor.. Bir diğer yandan PS VR'a baktığımızda çok daha ucuz bir ürünle karşılaşmaktayız.

Tabi burada size konsoldaki VR deneyiminin PC'dekiyle başa baş gideceği gibi bir yalan söyleyemem. Ancak Sony olarak sahip olduğumuz en büyük avantaj, VR cihazımızın PS4 ile çalışıyor olması. Oyuncuların bu ürünü her gün kullanacağını düşünürsek hem kullanımı kolay, hem de kolaylıkla sahip olunabilecek bir ürün yapmak istedik. PS VR sadece sağlam sisteme sahip PC kullanıcıları için değil, marketteki en büyük oyuncu payı için.
''Aslında Ito açıklamalarında oldukça haklı. Oculus ve HTC Vive çok iyi ancak hedef kitlesi oldukça kısıtlı. Zira bu iki VR setinin istediği sistemlere sahip olan PC kullanıcı sayısı PS4 kullanıcı sayısından çok çok daha az. PS VR'ın da planladığı başarı işte burada devreye giriyor.

35 milyon PS4 kullanıcı bulunmakta ve şu için PS VR'ın söylenen fiyatı 300-400 dolar arası. Oculus'e baktığımızda bu fiyat 600 dolar ikern HTC Vive'da ise 700 dolar. Yani PS VR uygun bir fiyatla gelirse, 35 milyon PS4 kullanıcısının ciddi bir bölümü de boş durmayabilir. Bu tarz bir durum da teknik özellikler bağlamında Oculus ve HTC Vive'a göre daha düşük seviyede olduğu aşikar PS VR'ı sektörün zirvesine çıkarabilir.

Kaynak: Engadget
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0