• Anasayfa
  • Donanım
  • Havaalanında Size Bir Rehberden Daha Fazla Yararı Dokunacak Efsane Robot: Spencer

Havaalanında Size Bir Rehberden Daha Fazla Yararı Dokunacak Efsane Robot: Spencer

0
0
0
0
0
Hollanda’daki Schiphol Amsterdam Havaalanı’nda kaybolan yolculara yardım eden Spencer ismindeki robot, birçok konuda yardımcı olacak.
Ülkemizdeki havaalanları aslında çok büyük değiller, o yüzden kaybolma gibi durumlar pek yaşanmıyor. Fakat Avrupa ve ABD’deki birçok havaalanı o kadar büyük ki bir turistin buralarda kaybolmaması neredeyse imkansız. Nereye gideceğini bilmeden oradan oraya koşuşturan yolcuların bu klasikleşen sorunu Spencer ismindeki robotla ortadan kaldırılmaya çalışılacak.

İlk olarak Hollanda’daki Schiphol Amsterdam Havaalanı’nda görevine başlayacak robot Spencer, kafa karıştırıcı olan havaalanlarında yolcular için rehberlik görevi üstlenecek. Robotta havaalanının tüm detaylarını görebileceği bir harita ve lazer gözler olacak. Bu sayede kendisine danışan tüm yolcuları sorunsuz bir şekilde yönlendirebilecek.Robotun geliştirilmesine katkıda bulunan Örebro Üniversitesi’nden proje lideri olan Achim Lilienthal, Spencer için şunları söyledi: “Havaalanlarında, bagaj arabalarının park edilmesi ve kaybolma gibi sorunları neredeyse herkes yaşıyor. Bizim amacımız bu sorunlara kalıcı olarak çözüm bulmak. Örneğin Spencer, bir park aracının en uygun nereye park edilebileceğini gösterecek.

Spencer’ın insanlarla sosyal bir şekilde iletişim sağlayabilmesi için eğitimli hale getirildiğini belirten Lilienthal, bu teknolojinin insanlarla iletişim kurabilmeleri için tüm robotlarda kullanılabileceğini söyledi. 

Spencer için ilk deneme 30 Kasım tarihinden itibaren başlayacak ve 1 hafta boyunca sürecek. Bu süre içerisinde performansı incelenecek olan Spencer’ın Mart ayında başlayacak resmi görevi öncesinde tüm eksikleri belirlenerek giderilmeye çalışılacak.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0