Spotify Nedir? Spotify Nasıl Kullanılır?

27
11
5
2
1
Spotify Nedir? Spotify Nasıl Kullanılır?
Her gün aynı şarkıları dinlemekten sıkıldığımız anda imdadımıza Spotify yetişti. Gerek güncel müzik listeleri, gerekse dünya üzerindeki çoğu radyosu ile spotify adeta dünya müzikleri açılan bir kapı. İşte karşınızda Spotify.
Her gün okula, işe gidip gelirken aynı radyoların, aynı şarkı listelerini dinlemekten sıkılmadınız mı? Yeni bir şeyler duymak mı istiyorsunuz? Spotify adlı müzik uygulaması tam size göre.

 Spotify Nedir?

Spotify İsveç asıllı bir müzik veri akışı sistemidir. Sony, EMI, Universal gibi dünyaca ünlü plak şirketlerine kayıtlı, seçilmiş müziklerin, herhangi bir kısıtlama olmadan dinlenmesine olanak veriyor. Müziklere; sanatçı, albüm adı, şarkı adı, tarz, şeklinde arama kriterleri ile ulaşılabiliyoruz.

 

 Spotify Nasıl Kullanılıyor?

Spotify’ın kullanımı çok basit. Öncelikle android ya da ios uygulamasını indiriyoruz. Ardından üye oluyoruz. Üye olduktan sonra isterseniz ayarlar kısmından facebook ile senkronize edebiliyorsunuz. Facebook ile senkronize ederseniz arkadaşlarınızın hangi şarkıları dinlediğini kolayca görebilirsiniz. Sol üstteki menü butonuna basıp “gözat” kısmından en çok dinlenen listeler, pop, caz, rock, fitness (ki spotify’ın fitness müzikleri meşhurdur sonra geleceğiz bu konuya) ,club, country, vs…. (çok geniş bir yelpazesi var) tarzlarından birini seçiyoruz. “Karışık çal” kısmına basarsak karışık olarak listeyi çalmaya başlar. “+ takip et” kısmına tıklarsanız da bunu sizin “çalma listeleri” bölümünüze kaydeder. “Çalma listenize” menüden ulaşabilirsiniz. İstemediğiniz listeleri buradan silebilir, arkadaşlarınızla paylaşabilir ve indirebilirsiniz.

 Spotify Ücretli Mi?

Spotify aslında ücretli, fakat hiç bir ücret ödemeden de kendinizi ucu bucağı olmayan bir müzik dünyasında bulabilirsiniz. Sadece reklamlara maruz kalabilyoruz ve bazı şarkıları beğenmesek de sonuna kadar dinlemek zorunda kalıyoruz. Zaten ücreti cüzi bir ücret. Aylık sadece 9.99TL. Premium hesapta ekstra olarak beğendiğimiz şarkıları çevrimiçi indirme hakkımız da oluyor. Yani herhangi bir veri ağına ihtiyaç duymadan telefonumuzdan spotify’e girerek istediğimiz zaman dinleyebiliyoruz indirdiğimiz şarkıları. Bunun yanında reklamlardan kurtuluyoruz ve en önemlisi de kendi listemizi oluşturabiliyoruz.

 Fitness Müzikleri Meşhur Demiştin Aklımıza Takıldı

Evet, spotify’ın fitness müzikleri oldukça meşhur. Neden meşhur olduğu konusuna da değinecek olursak; en önemli özelliği bu listenin bilimsel verilerle hazırlanmış olması. Size spor yaptıracak ve yarıda bırakmayacak şekilde psikolojik olarak motive edecek şarkılardan oluşuyor bu liste. Spotify bu listeyi egzersiz ve spor müzikleri alanında dünya çapında uzman olan Dr. Costas Karageorghis ile birlikte hazırladı. 6.7 milyon çalma listesinin analiz edildiği bu bilimsel çalışma sayesinde spor yapanların daha fazla terlemesini sağlayacak bir çalma listesi (ultimate workout) oluşturdu.

Sonuç olarak spotify bize dünya müziklerini açan bir kapı. Neredeyse dünya üzerindeki  bütün radyolara ve müziklere ulaşabileceğimiz güzel bir uygulama.
  Spotify İndir
27
11
5
2
1
Emoji İle Tepki Ver
27
11
5
2
1