• Anasayfa
  • Donanım
  • Dünyanın En Hızlı Bilgisayarı Unvanı El Değiştirdi: Yeni Kral Sunway-TaihuLight

Dünyanın En Hızlı Bilgisayarı Unvanı El Değiştirdi: Yeni Kral Sunway-TaihuLight

3
1
1
0
0
6 kez dünyanın en hızlı bilgisayarı unvanını koruyan Çin üretimi Tienhı-2, tahtını yine başka bir Çin üretimi olan Sunway-TaihuLight’a bıraktı.
Yılda 2 kez düzenlenen dünyanın en hızlı bilgisayarları yarışmasında 6 kez unvanını korumayı başaran Tienhı-2, tahtını Sunway-TaihuLight’a kaptırmış durumda. Saniyede 100 petaflop işlem hızını geçebilen ilk bilgisayar olma özelliğine sahip olan Sunway-TaihuLight ise saniyede 125 petaflop işlem kapasitesine sahip. (petaflop, dünyanın en hızlı bilgisayarlarının erişebildiği hız birimidir ve saniyede 1 katrilyon işlem gücü olarak tanımlanır)

Yeni açılan Ulusal Süper Bilgisayar merkezinde yer alan bilgisayarın işlemcisi tamamen Çin merkezli şirketlere ait. Tienhı-2’de Intel işlemcileri kullanılıyordu. 2015 Kasım ayında yapılan sıralamada, Tienhı-2 saniyede saniyede 33,86 petaflop işlem ile saniyede 17,59 petaflop işlem yapabilen ABD yapımı Titan'ı geride bırakıp 6. kez zirvede yer almayı başarmıştı. Dünyanın en hızlı bilgisayarları yarışması, ABD ve Almanya’daki bilgisayar uzmanları tarafından 1993 yılından itibaren her yılın Kasım ve Haziran aylarında düzenleniyor. 
 

3
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
1
1
0
0