• Anasayfa
  • Donanım
  • Sürücüsüz Araçlardan Sonra Trafik Işıklarına Ne Olacak?

Sürücüsüz Araçlardan Sonra Trafik Işıklarına Ne Olacak?

0
0
0
0
0
Kısa bir süre sonra otonomlar (sürücüsüz araçlar) hayatımızda olmaya başlayacaklar. Peki otonomlar geldikten sonra trafik ışıklarına ne olacak?
Trafik kazalarının olmasını engelleyen en önemli unsur olan trafik ışıkları, ilerleyen yıllarda tamamen tedahülden kalkabilir. 

Bildiğiniz üzere otonomlar (sürücüsüz araçlar) yavaş yavaş hayatımıza girmeye başladı. Bununla ilgili Google'un yaptığı çalışmayı size şu haberimizde aktarmıştık. Karlshure Teknoloji Enstitüsü'nden Christoph Stiller, 5 ila 7 yıl arasında sürücüsüz araçları trafikte görmeye başlayacağımızı açıkladı. Otonomların caddelere çıkmasıyla birlikte öngörülen süreden çok daha kısa bir zamanda trafik ışıklarının sonunun geleceğini belirten ve 20 yıldır bu proje üzerine çalışan Stiller, çalışamalarını sürdürürken yayaların da düşünüldüğünü açıkladı.

Söylenenlere göre otonomlar bu konuda gerekli sensörlere sahip olacak ve yol üzerinde bir insan tespit ettiğinde hızını ona göre ayarlayıp yavaşlayacak. Caddeden karşıya geçmek isteyen kişiler, trafik lambalarının yanındaki uyarı düğmesine basacak ve bu düğme en yakındaki araçlara sinyal gönderecek. Bu şekilde de yayalar yolun diğer tarafına daha güvenli bir şekilde geçebilecekler.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz, otonomlar ülkemize gelse elimize yüzümüze mi bulaştırırız yoksa daha rahat bir trafiğe sahip olur muyuz?
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0