Akıllı Priz Switch Tüm Evinizi Akıllı Hale Getiriyor

0
0
0
0
0
Apple’ın akıllı ev için geliştirmekte olduğu HomeKit kanadı, Apple’ın diğer üretici partnerlerinin de çalışabilmesi için bazı imkanlar tanıyor ve Apple’ın ürünleri ile entegre sistemler üretmelerine izin veriyor. iDevices firmasının ürettiği Switch de bunlardan biri.
Tüketici Elektroniği Fuarı CES 2015’te görücüye çıkan Switch, prizinize taktığınız bir adaptör gibi çalışıyor ve Switch’i prizinize, akıllı hale getirmek istediğiniz cihazınızı da Switch’e bağlıyorsunuz. bu sayede iOS uygulaması üzerinden kontrolünü sağlayabildiğiniz ev aletiniz; ayrıca Siri’ye de bağlanarak sesli komutlarınıza da yanıt vermeye başlıyor.

Elbette Switch, piyasadaki ilk ya da tek akıllı priz değil ve önceki akıllı prizlerden (Belkin ya da D-Link gibi) çok farklı bir tecrübe sunmuyor. Ağ oluşturabilme kapasitesi sayesinde cep telefonunuzdan Switch’e bağladığınız eşyalarınızı kontrol edebilmenizi sağlıyor.

En temel kullanımı ile Switch’e bağladığınız televizyon, ışık, küçük ev aletleri gibi zımbırtılarınızı açıp kapatmaya ya da zamanlamaya yarayan uygulama evinizde başka akıllı cihazlar varsa onların kullanımına göre de ayarlanıp birinin hareketinin diğerini tetiklemesini de sağlayabiliyor.

Switch aynı zamanda Wi-Fi ve Bluetooth bağlantıları sayesinde diğer ev aletleriniz ile bağlanabiliyor ve akıllı iki cihaz arasında köprü işlevi görebiliyor. Örneğin akıllı kilit sistemleri genellikle güç tasarrufu yapmak için Wi-Fi bağlantısı bulundurmaz; çünkü kapının içinden kablo döşemek çok akıllıca olmadığından bu kilitler pille çalışır ve telefonunuza bağlanmak için düşük enerji tüketimi olan Bluetooth bağlantısını kullanır. Bu noktada Switch bir ağ merkezi görevi görerek akıllı kilidinize bağlanır ve onu da uygulama ya da Siri üzerinden kontrol etmenize imkan verir. (Siri kapıya bak, tanımadıklarına kapıyı açma Siri, Siri sen mi geldin)
 

Switch’in bir de üzerinde gece lambası olarak kullanabileceğiniz, şerit halinde ufak bir ışık bulunuyor ki bunun da rengini konuşarak Siri ile değiştirebiliyorsunuz. (Siri; ışıkları mavi, kırmızı falan yapma kızım, evi pavyona çevirdin)

Önümüzdeki aylarde muhtemelen Apple’ın akıllı ev projesi HomeKit ile geliştirilen çok daha fazla cihaz ve daha fazla üçüncü parti üretici göreceğiz, bakalım Apple ile daha neleri kontrol edebileceğiz.

(Siri, kaydedip yayınlayabilirsin kızım yazıyı)
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0