• Anasayfa
  • Donanım
  • USB-C, Geleceğin Portu Olma Konusunda Emin Adımlarla İlerliyor

USB-C, Geleceğin Portu Olma Konusunda Emin Adımlarla İlerliyor

1
0
0
0
0
Intel'in sunduğu veri aktarım sistemi Thunderbolt 3, USB-C portlarını geleceğin teknolojik cihazları için vazgeçilmez hale getirecek.
Bütün işlerin halledildiği tek bir kablo çıkışı ve buna uygun bir kablo fikri, özellikle mobil cihaz kullananların en büyük hayallerinden biridir. Farklı girişler için farklı çıkışlara sahip kablolarla uğraşma durumu bazen can sıkıcı bir hal alabilir.

İşte bu konuda ciddi bir değişiklik yapma potansiyeline sahip olan USB Type-C portlar, bu konuda dev firmalar tarafından kullanılmaya devam ediyor, böylece popülerliği de artıyor. Apple cephesinin ultra ince bilgisayarı MacBook'ta gördüğümüz USB-C port, artından Google'ın Chromebook Pixel 2'sinde de kendini göstermişti.Şimdi ise sektörün bir diğer ağır topu olan Intel, işin içine yepyeni bir USB-C port dahil ederek geleceğin portu için bir nevi ilk ciddi adımı atıyor. Hızlı veri aktarım teknolojisinin üçüncü nesli olan Thunderbolt 3, aslında birkaç ay önce Intel tarafından duyurlmuştu. Ancak piyasaya yeni yeni adım atmış durumda. Bu arada Thunderbolt 3, USB Type C girişlerine de bağlanabiliyor (zaten haberimizdeki olay da bu özelliği).

Intel'in yeni veri transfer sistemi, Dell'in yeni XPS 12, 13 ve 15 bilgisayarları ile, piyasaya adımını atmış durumda. ''Nirvana portu'' olarak adlandırılan Thunderbolt 3, aslında bu takma ismin de hakkını verir cinste özelliklere sahip. Zira Thunderbolt 3, veri aktarım hızını 40GB gibi inanılmaz bir seviyeye çıkarabilmekte.Tabi Thuderbolt 3'ün tek yapabildiği bu değil. 2 adet 4K çözünürlükte ekranı oynatabilecek şekilde stabil ve hızlı veri aktarabilen Thunderbolt 3, güç aktarımı konusunda da 100 watt'a kadar destek verebiliyor. Yani aslında Thunderbolt 3'ü, ''portların İsveç çakısı'' olarak ele alabiliriz, çünkü hemen hemen yapamadığı birşey yok.

Küçük bir entegrasyon yardımı ile USB-C portu özelliğini tam verimli şekilde sunan Thunderbolt 3, bu sebeple USB-C portunun geleceği açısından da bayrağı devralan yeni eleman olarak görülebilir. Bu da bizler için şu anlamı taşıyor; Thunderbolt 3'ün gelişimi, ilerleyişi, doğrudan USB-C portunun geleceğini belirleyecek. 

Kaynak: Mashable
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0