TÜBİTAK, AMOLED Ekran Üretecek

0
0
0
0
0
Son bir yıl içerisinde teknoloji dünyasını yakından ilgilendiren atılımlar yapan TÜBİTAK, şimdi de mobil sektöründe sıklıkla duyduğumuz AMOLED ekranların üretimine geçecek.
Öncelikle Samsung gibi büyük şirketlerin ağırlıklı olarak kullandığı AMOLED ekran teknolojisinden bahsedelim. AMOLED ekranlar, her bir pikselin aydınlatılmasıyla görüntüyü sağlar. En önemli özelliklerinden birkaç tanesi, ekrandaki renge göre (örneğin siyah) gereksiz piksel ışımasını önleyerek gereksiz enerji tüketiminin önüne geçilmesi (yani bataryaların ömrü, diğer ekran teknolojilerine göre AMOLED sayesinde daha uzun olabiliyor) ve renklerin çok daha net, canlı olarak görünmesini sağlaması.

Mobil sektörü için önemli bir teknoloji olan AMOLED, TÜBİTAK bünyesinde geliştirilmeye başlandı. 320x240 Piksel RGB AMOLED Aviyonik Ekran Geliştirilmesi adını taşıyan bu projenin asıl başlangıç tarihi ise 17 Nisan 2015 oldu.

Proje kapsamında 320x240 piksel çözünürlüğünde AMOLED ekran geliştirilecek. Gerçi artık Super AMOLED, 2K AMOLED ekranlar varken TÜBİTAK’ın girişimi mobil sektörü için çok büyük bir yenilik olmayacak. Fakat bizim üzerinde durduğumuz konu, ülkemizdeki bir kurumun AMOLED ekran üretecek olması.TÜBİTAK’ın AMOLED ekranlarla ilgili projesinin detaylarını tam olarak bilmiyoruz fakat benim şahsi düşüncem, Vestel ya da Turkcell’e akıllı telefon ait modelleri için artık AMOLED ekranların üreticiliğini yakın zamanda TÜBİTAK yapacaktır. Yenilik anlamında olmasa da ülke içerisinde farklı bir ekonomik gelişimi açısından önemli bir konu olduğunu düşünüyorum.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0