Türk Telekom, Veri Aktarımında Guinness Rekoru Kırdı

0
0
0
0
0
Türk Telekom, Veri Aktarımında Guinness Rekoru Kırdı
Saniyede 8 Terabit veri aktarımı yapmayı başararak bu alanda bir rekor kıran Türk Telekom'un başarısı Guinness tarafından da tescillendi.
Türk Telekom, dünya çapında ses getirecek bir başarının altına imzasını attı. Saniyede tam 8 Terabit veri aktarımı yapan Türk Telekom'un rekou Guinness tarafından da tescillendi. Veri aktarımı 1830 Photonic Service Switch (PSS) ürünü üzerinde 100G optik teknolojisi ile Alcatel-Lucent tarafından gerçekleştirildi.

Türk Telekom'un fiber teknolojisindeki deneyiminin 1980'li yıllara kadar dayandığını söyleyen Türk Telekom Operasyon Başkanı Mehmet Atalay, 2013 yılında ağırlık verilen "fiber dönüşümü" yatırımları sayesinde Türkiye'deki internet teknolojisi ve altyapısında Telekom'un büyük bir aşama kaydettiğini belirtti.

Türk Telekom'un bu kadar kısa sürede yaptığı veri transferi rekorunun ardından konuşan Atalay: 
"Şebekemizi bulut bilişimden bireysel ve kurumsal ihtiyaçlara, müşterilerimizin giderek artan taleplerini bugün ve gelecekte rahatlıkla karşılayabilecek şekilde, dünyanın en üstün fiber optik teknolojileri ile güçlendiriyoruz. Ulaştığımız 8 Terabit/s veri aktarım hızının titiz bir değerlendirme süreci sonunda Guinness tarafından da tescil edilmesi, sektörümüz ve ülkemiz açısından da çok önemli bir gelişmedir." açıklamalarında bulundu.

Türk Telekom'un, Guinness tarafından tescil edilen rekoru sayesinde ticari ortam kullanımında eşitlik olmadığı da gün yüzüne çıkmış oldu.

Türk Telekom'un saniyede 8 Terabit hızına erişmesi, Guinness tarafından tescil edilmesinin ardından Uluslararası Telekomünikasyon Birliği tarafından da sertifikalandırılmış. Test süreci, Telekom'un Ankara Ulus ve İstanbul Acıbadem'deki merkezleri arasında gerçekleştirildi.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0