VoCore: Madeni Para Büyüklüğünde Bilgisayar

0
0
0
0
0
Geliştirici amaçlı üretilen ufak bilgisayarların her geçen gün sayısının artması, hem sektör, hem de teknoloji meraklıları için çok güzel bir gelişme. Raspberry ya da Arduino gibi bilgisayar üstelik sürekli daha da ufalıyor.
Linux tabanlı ve dahili Wi-Fi desteği bulunması ile öne çıkan VoCore da bu bilgisayarlardan biri.

Linux üzerine kurulu olan OpenWrt ile çalışan bilgisayar, dilerseniz bir kablosuz ağ yönlendirici olarak da kullanılabiliyor.

32 MB SDRAM’e sahip olan bu 25 x 25 milimetre büyüklüğündeki VoCore, RT5350 isimli 360 MHz hızında bir işlemci ile çalışıyor ve üzerinde 8 MB SPI flash depolama alanı bulunduruyor.

Üzerinde ethernet ve USB girişleri de dahil olmak üzere UART, I2C, I2S, PCM gibi destekleri de olan ve Indiegogo kampanyası olarak hayata geçen VoCore, 6 bin Dolar bütçe ihtiyacı ile kampanyaya başlamış ve 116 bin 194 Dolar toplamayı başararak hayata geçmiş.
Geliştiricilere yönelik üretilen bu bilgisayar ile dilerseniz Wi-Fi desteğini kullanarak USB destekli hard diskinizi ya da yazıcınızı kablosuz hale getirebilir, uzaktan kumandalı bir robot tasarlayabilir, taşınabilir VPN aracı yapabilir, kablosuz hoparlör yapabilir ya da bir Arduino bilgisayarı uzaktan kontrol edebilirsiniz. (elbette kendi tasarım ve hayal gücünüz ile yapabileceklerinizin sınırı yok)

Fon kampanyasının yapıldığı Indiegogo üzerinden VoCore’un nasıl bir süreçten sonra bu noktaya geldiğini de bir infografik ile açıklayan geliştiricileri, 27 Aralık 2013’te başladıkları bu çalışmanın çeşitli aksaklıklar ve talihsizliklerden sonra 8 Mart 2014’te VoCore’un ilk kez çalıştırıldığını ve nihayet 9 Mayıs 2014’te v0.5 ile sorunlarını giderdiklerini belirtirken nihayet 1.0 versiyonunu kullanıcılara sunabilecekleri hale getirmiş. (kampanya v1.0 için gerçekleştirilmiş elbette)

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0