• Anasayfa
  • Donanım
  • Joystickle Kontrol Edilebilen Dünyanın İlk Elektrikli Helikopteri: Volocopter

Joystickle Kontrol Edilebilen Dünyanın İlk Elektrikli Helikopteri: Volocopter

1
0
0
0
0
Hava araçları üzerine farklı teknolojilerden faydalanarak ürünler üreten E-Volo, dünyanın ilk elektrikle çalışan helikopterini üretti.
E-Volo, Alman merkezli olan ve hava araçları üzerine farklı teknolojilerden faydalanarak cihazlar üreten bir şirket. Şirketin geliştirdiği dünyanın ilk elektrikli helikopteri olan Volocopter, helikopter ve drone’ların bir araya getirilmesi fikriyle geliştirilmiş.

Helikopter, toplam iki kişinin binebileceği ve birbirinden bağımsız 18 pervaneden gücünü alarak çalışacağı şekilde geliştirilmiş. Yerdeyken dikey yönde oldukça seri bir şekilde kalkabilen helikopter, yine aynı serilikle herhangi bir yönde uçabiliyor. Volocopter’in en ilgi çekici özelliklerinden bir tanesi ise isterseniz cihazın içerisinde, isterseniz daha uzak bir yerde joystick tarafından kontrolünün sağlanabiliyor olması.

Alman yasalarına göre kamusal alanda bu tarz araçların uçması yasak, ayrıca bu zamana kadar yapılan tüm test uçuşları kapalı alanda gerçekleştirilmiş. Fakat şirket, hükümetten havacılık kurallarının gözden geçirilmesiyle gerekli ticari üretim ve satış izinlerini almış durumda. E-Volo’nun CEO’su Alexander Zosel, hava araçları tarihinde bir devrim olarak bahsettiği Volocopter için ‘hafif spor multicopter’ tanımlamasını yapıyor.Uçağın motorları, tüm elektrikli ve sıradan helikopterlerde olduğu gibi atmosfere zararlı gaz salınımı yapıyor. Fakat bunun oldukça düşük seviyelerde olduğunu söyleyelim. 

Geliştiriciler, Volocopter’in şimdilik 30 dakikaya kadar uçabileceğini, fakat bu süreyi daha da arttırmak için çalışmalarına devam ettiklerini belirttiler. E-Volo, yakın bir gelecekte Volocopter’i 340 bin dolar fiyatla satışa sunmayı hedefliyor.
 

1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0