Wi-Fi Ağınızın Alanını Nasıl Genişletirsiniz?

1
0
0
0
0
Wi-Fi Ağınızın Alanını Nasıl Genişletirsiniz?
Eğer evinizde uzun bir koridor ve zayıf bir modeminiz varsa üstelik modeminiz de evin bir ucundaysa muhtemelen arka odanızda internete erişiminiz modeme yakın odalarda olduğu kadar güçlü olmayacaktır.
Geniş veya iki, üç katlı evler ya da büyük ofisler için en avantajlı çözümlerden olan Wi-Fi adaptörleri ağınızı verimli kullanmak için ucuz ve etkili yollardan biri; ama elbette bazı sorunları yok değil.

Evinizin her köşesinde aynı güçte sinyal alabilmeniz için üretilen bu cihazlar, özellikle internet servis sağlayıcıların verdiği modemlerin sinyal gücü ve kalitesi düşünüldüğünde her odaya koysanız da abartılmamış olacak tipte cihazlar.

İki farklı adaptörden oluşan bu cihazların birini Wi-Fi ya da ethernet kablosu ile modeminize bağlamak için modeme yakın bir duvarda prize takıyorsunuz ve diğerini de interneti kullanacağınız odanın duvarında prize takıp sanki modemin yanındaymış gibi gelen güçlü sinyalin keyfini çıkartıyorsunuz.

İşin sırrı elektrik hattında. Evinizin elektrik şebekesini kullanan bu cihazlar kablo aracılığı ile modemden aldığı sinyali dağıtıcıya ulaştırıyor ve size bulunduğunuz odadan yeniden dağıtıyor.

Dilerseniz bu cihazlar aracılığı ile ikinci bir ağ da kurabilirsiniz.

Muhtemelen aldığınız cihazın otomatik algılama sistemi ya da butonu bir nedenden dolayı otomatik algılamayacak ve kurulumu manuel yapmanız gerekecektir ki nedendir bilinmez, IT’nin kuralları gereği böyle olur. (Tamirciye gittiğinde sorunsuz çalışan elektronik aletler gibi)

Bu nedenden dolayı yapmanız gereken şey hangi marka ve modeli kullanıyorsanız onun sitesinde doğru versiyon için ufak bir panel indirip bu panel üzerinden kablosuz ağınızı bularak klonlamak olacak.

Karışıklık olmaması için evinizde ya da iş yerinizde kullandığınız ağ adı ve parola ile aynı isimde bir ağ oluşturmanız işinize yarayabilir. Sonrasında bu yeni ağınızı panelden kaydedip yeni güçlü sinyalli ağınıza bağlanabilirsiniz.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0