Wikipedia'dan Google'a Rakip Arama Moturu Geliyor!

0
0
0
0
0
Wikipedia, ciddi bir yatırım ile arama moturu geliştirmek için kolları sıvadı. Hedefteki rakip ise sektörün tartışmasız lideri Google.
Neredeyse her konuda sorularımıza çözüm bulduğumuz online ansiklopedi Wikipedia, 3.5 milyon dolarlık ''Search Engine by Wikipedia (Vikipedi'den Arama Moturu)'' programı ile internet aramalarının hakimiyetini Google'ın elinden almaya hazırlanıyor.

Wikipedia şirket ailesinin bünyesinde bulunan Wikimedia Foundation, Eylül ayında Knight Foundation'dan 250.000 dolarlık bir finansal destek almıştı. Bu finansal desteğin de gücünü arkasına alacak olan Wikimedia, ''Knowledge Engine'' sisteminin geliştirmelerine başladı.İnternetin ilk şeffaf arama moturu olarak karşımıza çıkmaya hazırlanan Knowledge Engine, kullanıcıya mevcut olan internet arama motorlarından çok daha farklı bir sistem de sunacak. Daha kaliteli sonuç için iyileştirilmiş yayın mekanizmasına sahip olacak Knowledge Engine ayrıca kullanıcıya aradığı bilginin internet üzerindeki kökenini ve kaynağını da sunacak, bunlar yapılırken de kullanıcı gizliliği en katı şekilde sağlanacak. 

Bu yeni arama moturunun en önemli özelliği ise, serbest bilgi akışını tam anlamıyla sunmak için reklam olayına girmeyecek oluşu. Yani bu arama motorunu kullanırken sağdan soldan fırlayan reklamlar ile uğraşmayacaksınız.Aslında Wikipedia'nın bu girişimi bizleri şaşırtmış olsa da bu onların arama moturu konusunda ilk denemeler değil. Wikipedia 2007 yılında ''Wikia Search'' projesini başlatmış, fakat projenin başındaki isimlerden Jimmy Wales 2009 yılında ayrılınca Wikia Search'de iptal olmuştu.

Tabi Wikipedia'nın bu hamlesi ve sunacağı şeffaf arama moturu sağlam bir adım olarak görülse de sektörde tutunmaları pek kolay olmayacak gibi. Zira şu an marketin %67'si Google'ın, %20'si Bing'in ve %10'u Yahoo'nun elinde. 

Kaynak: MSN
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0