Windows'ta 20 Yıllık Güvenlik Açığı Keşfedildi!

1
0
0
0
0
Hemen her gün işletim sistemlerinin yeni açıkları ortaya çıkarılıyor ve yamanıyor. Bu defa bulunan ise 20 yıldır keşfedilmemiş yeni bir güvenlik açığı.
Yazılımlarda birçok güvenlik açığı bulunuyor. Araştırmacılar tarafından keşfedilen açıklar yazılım şirketlerine raporlandığında kısa sürede kapatılıyor. Bu açıklar hackerlar tarafından keşfedilirse durum kötü. Zaten tüm mücadele de açıkları olabildiğince önce bulup kapatmak üzerine kurulu… Peki ya gözden kaçanlar olabilir mi? Haberimize bakılırsa olabilir, hem de 20 yıl kadar!

 Yazıcı Açığı 20 yıl Sonra Keşfedildi!

Vectra şirketi araştırmacıları Windows’un daha önce ortaya çıkarılmamış 20 yıllık bir güvenlik açığını keşfetti. Windows Print Spooler yazılımında keşfedilen açık sayesinde hackerlar potansiyel olarak kötü amaçlı yazılımları “yazıcı kuyruklayıcı” olarak sisteme tanıtabilir. Bir doğrulama ya da sürücü kontrolü gerçekleştirmeden sisteme yüklenen zararlı yazılım, şirketler gibi ortak yazıcı ağlarında tüm bilgisayarlara bulaşabilir.

 Güvenlik Yaması Yayınlandı! 

Neyse ki Vectra şirketinin ortaya çıkardığı bu açığa karşı Microsoft tarafından hemen bir yama yayınlanmış durumda. Windows Vista, Windows Server 2008 ve daha yeni tüm sürümleri için güvenlik yamasını buradan yükleyebilirsiniz. Microsoft’un Windows XP’ye olan desteği sona erdiği için bu işletim sistemine yönelik bir güvenlik yaması bulunmadığını da hatırlatalım. Açıklardan endişe duyan XP kullanıcıları için yeni Windows sürümlerine terfi etmek en iyi yöntem.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0