GoPro'ya Rakip: Xiaomi Yi İncelemesi

1
1
0
0
0
Çinlilerin teknoloji, özellikle de mobil teknoloji pazarında sahip olmaya başladıkları pay ortada ve bu pay her geçen gün artıyor. Fiyat / performans oranı yüksek olan cep telefonlarının ardından adını sıkça duymaya başladığımız Xiaomi, şimdi de GoPro’ya rakip aksiyon kamerası Yi ile ilerleyişini sürdürüyor.
Çinlilerin teknoloji, özellikle de mobil teknoloji pazarında sahip olmaya başladıkları pay ortada ve bu pay her geçen gün artıyor. Fiyat / performans oranı yüksek olan cep telefonlarının ardından adını sıkça duymaya başladığımız Xiaomi, şimdi de GoPro’ya rakip aksiyon kamerası Yi ile ilerleyişini sürdürüyor.

Biz de Webtekno ekibi olarak hiçbir uğraştan kaçınmadık ve sizler için piyasayı kasıp kavuran aksiyon kamerası GoPro’ya rakip olabilecek gibi duran bu Çinli bücür Xiaomi Yi’yi araştırdık. Bakalım siz de bizim gibi beğenecek misiniz?Ürün yelpazesini sürekli genişleten firmalardan olan Xiaomi (Çayomi gibi bir okunuşu var bu arada öğrenin de aleme havanız olsun [Çince’de “X”, “Ç” olarak okunuyor evet]) fiyat / performans oranı son derece yüksek olan Mi model akıllı telefonu ve bu telefona uyumlu Mi Band adındaki fitness bilekliğinden ve kulaklıklarından sonra şimdi de son dönemin en gözde zımbırtılarından biri olan ve her bisikletçinin hayallerini süsleyen aksiyon kamerası GoPro’ya rakip olarak Yi adında bir aksiyon kamerasını tanıttı bu yıl Dünya Mobil Kongresi’nde. (Alet kullanmayı, cihaz yapmayı öğrenmişler de bi de isim bulma konusunda biri şunlara yardımcı olsun; biz “Mi ne?” derken adamlar bi’ de Yi çıkardı)

OKUYUCUYA NOT: Xiaomi Yi’nin özelliklerini sıralayıp da yorumlamaya başlamadan önce şunu belirtmemizde fayda var. Ürünün özelliklerini sadece rakibi olduğu üst düzey aksiyon kameralarına değil, Yi’nin fiyat aralığındaki diğer kameralara göre de yorumlayacağız. Böylece hangi ürünü aldığınızda ne elde edeceğinizi de görmüş olacaksınız. (Çinli diye hor görmeyin, güzel alet)
 

 Tasarımı


Şekil olarak baktığınızda hemen her aksiyon kamerası gibi son derece sade, düz bir tasarıma sahip Xiaomi Yi. Esin kaynağı olarak kibrit kutularını seçen aksiyon kameralarının biraz daha Asya işi renkli olan versiyonu diyebiliriz ki yeşilli sarılı modeli bana biraz oyuncak havası katıyor gibi geldi. Yani ilk bakışta çok da kendinden emin durmuyor açıkçası.

Ayarları ile çok fazla oynamaya ihtiyaç duymayacağınız Yi’nin üzerinde 3 adet düğme bulunuyor ki zaten bu düğmelerle de çok fazla işiniz olmayacak. Birisi üzerinde Webtekno’nun logosu olan açıp kapatma tuşu, diğer, cihazın Wi-Fi bağlantısını aktif hale getirerek telefon ya da tabletinize bağlamanıza imkan veren bağlantı tuşu ve bir de video ya da fotoğraf arasında ayar değişikliği yapmanızı sağlayan tuş mevcut. Bu ayar tuşu ile videolarınızın saniyede kaç karede çekileceğini ya da çözünürlüğünü de değiştirebiliyorsunuz.

Kameramızın arkasındaki ufak kapağı kaldırdığımızda ise bizi adeta Alice’in kaybolduğu bir harikalar diyarı karşılıyor. (abarttım tamam, başa alıyorum)

Kameramızın arka tarafındaki kapağın altında ise bizi bir micro SDXC kart girişi, Micro USB girişi ve Micro HDMI girişi karşılıyor ve elbette bataryamız da bu bölümde yer alıyor. Cihazımızı ŞARJ etme ve dosyalarımızı aktarmak için kısa bir USB kablosu ve elbette piller kameraya dahil olarak geliyor; ancak malesef sizi karşılayan MicroSDXC yuvasını dolduracak bir kart pakete dahil değil. İhtiyaç duyduğunuz taktirde bu yuva 128 GB’a kadar MicroSDXC kartları destekliyor.


Tasarım konusunda değinmemiz gereken bir başka unsur ise cihazın aparatları. Kendisi su geçirmez olmayan Xiaomi Yi’nin henüz su geçirmez bir kılıfı da mevcut değil. Firmanın bildirdiğine göre su geçirmez kılıfın da aralarında olduğu çeşitli aksesuarlar Nisan ayı içerisinde piyasada olacak. Yani şu an bu kamerayı alsanız bile bir minik tripoddan başka bir aparat bulamıyorsunuz cihazınız için.

Bir başka sorun da cihazın kullanım kılavuzunun Çince olması; ama neyse ki telefonunuza kuracağınız uygulama İngilizce olduğundan istediğiniz ayarı değiştirebiliyorsunuz kameranızı kullanırken. (3 tane düğmesi var zaten kullanmak ne kadar zor olabilir ki?)
 

 Teknik Özellikleri


Az önce sözünü ettiğimiz gibi 128 GB’a kadar MicroSDXC kart desteği bulunan kameramızın teknik özellikleri ise açıkçası fiyatının üzerinde.

100 Dolar’ın altında bir fiyata sahip olabildiğiniz Xiaomi Yi, saniyede 60, 48, 30 ya da 24 kare hızında 1080 piksel değerinde videolar çekebilmenize imkan sunuyor. Bu fiyata alacağınız diğer kameralarda elde edeceğiniz video kalitesi ise en fazla 30fps hızında 1080p olacaktır. Eğer video hızınızı saniyede 60 kareye çıkartmak isterseniz de çözünürlükten feragat edip 720p’de video kaydı yapacaksınız.

Xiaomi Yi’nin diğer çözünürlüklerdeki video kayıt hızı ise 480p’de 240fps’ye kadar çıkabiliyor ki bu da kendi fiyat aralığındaki rakiplerinin üzerinde bir performans sergilediğini gösteriyor bize. Ayrıca tall HD (uzun HD) olarak da adlandırılan 960p çözünürlükte de video çekebilen Yi,saniyede 120 kare hızında 720p, ve 240 kare hızında 480p video çekmenize imkan sunuyor.Fotoğraf kalitesinden de söz edecek olursak 16 megapiksel Sony üretimi kamerası ile saniyede 7 kare fotoğraf yakalayabiliyor; ayrıca malum aksiyon kamerası olduğu için dilerseniz fotoğraflarınıza biraz daha hareket katarak 2 saniyede 7 kare çekmesini de sağlayabiliyorsunuz. İsterseniz bu süreyi 0.5, 1, 2, 5, 10, 30 ya da 60 saniye olarak da belirleyip kendinize fotoğraflardan bir film şeridi de oluşturabiliyorsunuz.

Son olarak da sosyal medya paylaşımlarınız için boyutu küçük VGA video seçeneği de sunan Xiaomi Yi, yazımızın başında da belirttiğimiz gibi kendisi ile aynı fiyat aralığındaki ürünlerden sıyrılıp belki de br segment üstündeki kameralara kafa tutacak düzeyde performans sunuyor. (ama bana hala oyuncak gibi geliyor)


 

 Xiaomi Yi’nin Performansı Neden İyi?


Peki Mi ile telefon pazarında adından sıkça söz ettiren Xiaomi firması nasıl oluyor da GoPro gibi bir pazar hakiminden pay kopartacak kadar iyi bir kameraya imza atıyor?
Cevap gayet basit; Ambarella A7LS adındaki SoC çipi.

Oyuncak gibi duran kasasının altında f2.8 geniş açılı bir lensi bulunan ve 155 derecelik bir görüş açısı sunan Xiaomi Yi, bu lensin arkasına 16 megapiksellik Sony yapımı arkası karartılmış bir CMOS sensörü ve tüm iş yükünü üstlenen bir Ambarella A7LS sistem çipi kullanıyor.

Az önce rakibi olmaya aday olarak gösterdiğimiz GoPro’un Hero3+ Silver modeli, Ion Air Pro 3 ve Drift Innovation Ghost-S gibi, piyasanın hakimi olarak gösterilen kameralar ve DJI’ın quadcopterleri (4 pervaneli drone kamera), Xiaomi Yi ile aynı çipseti kullanıyorlar. Bu da Yi’yi bir alt segment ürünlerin arasından çıkartmaya yetiyor.

Elbette bu kameralar Yi’nin sunduğundan daha fazla özellik sunuyor olabilir; ancak onlar da Yi’nin fiyat noktasında sunduğu imkanları sunamıyor ki Yi de Polaroid Cube ya da Monoprice MHD 2.0 gibi kendisi ile aynı fiyat aralığında olan kameraların da özellik yönünden önüne geçiyor. Ayrıca giriş seviyesi bir model diyebileceğimiz GoPro Hero standart modeli bile Yi’nin biraz üzerindeki fiyatı ile geride kalıyor.
 

 Son Söz


Xiaomi’nin Yi model aksiyon kamerası Çince kullanım kılavuzu ve bana hala oyuncak gibi görünen kasası ile başlangıçta hala güven veren bir kamera gibi durmuyor; ayrıca henüz kendisine ait aparatlarının da bulunmaması Yi’nin kullanım alanlarını kısıtlıyor ki Xiaomi, Nisan ayı içinde su geçirmez kılıf gibi aksesuarların da piyasada olacağını belirtti.

Diğer yandan açıkçası kendisinden beklenmeyen ölçüde bir performans sergileyen Xiaomi Yi, firmanın akıllı telefon alanında oluşturduğu çizgisini koruyarak uygun fiyatı yüksek performans ile birleştirerek üst orta sınıf bir cihaz olarak kullanıcılarını bekliyor.

Rahmetli Başka Kennedy, Taçsız Kral Pele, Biricik Bardot, Nadya Komaneci, Fenerbahçeli Cemil; hepsi şu elimde görmüş olduğunuz Xiaomi marka kamera ile video çektiler…

Xiaomi Yi Kamerayı buraya tıklayarak satın alabilirsiniz.

Okuyucuya Not 2: Yazı sizlere pazarlamaya yönelik falan gelmiş olabilir ama reklam falan almadık, ürün hakikaten güzel, hevesiniz varsa tavsiye ederiz.

Ayrıca daha önce yaptığımız Gopro incelemesine buradan, çakması diye tabir edilen orta halli NoPro incelemesine de buradan ulaşabilirsiniz.


 
1
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
1
0
0
0