Yeni Samsung Tv’ler Tizen İşletim Sistemiyle Geliyor

0
0
0
0
0
Tizen akıllı telefonlarda kullanım için tasarlanmıştı, fakat bu işletim sistemi kullanıcılara akıllı telefon ile ulaşamadı. Samsung geçen yıl piyasaya sürmeyi planladığı ilk Tizen akıllı telefonunun çıkış tarihini sürekli ertelemişti.
Tizen akıllı telefonlarda kullanım için tasarlanmıştı, fakat bu işletim sistemi kullanıcılara akıllı telefon ile ulaşamadı. Samsung geçen yıl piyasaya sürmeyi planladığı ilk Tizen akıllı telefonunun çıkış tarihini sürekli ertelemişti. Son olarak ise Tizen işletim sistemi tabanlı Z1’in Hindistan’da piyasaya çıkışı 2014’ten Ocak 2015’e ertelendi.

Güney Koreli şirket Tizen’den bir türlü vazgeçmiyor. Akıllı telefonlarda olmasa da diğer ürünlerinde gelişimine büyük katkılarda bulunduğu işletim sistemini tercih etmeyi sürdürüyor. En son olarak yakında çıkacak olan Samsung akıllı tv’lerde Linüx Foundation’ın şemsiyesi altında olan bir işletim sistemiyle çalışacağını belirtti.Samsung işletim sisteminde yapılacak olan bu değişimler Tv’nin diğer cihazlara daha kolay bağlanacağı iddia ediliyor. Medya içerikleri ve diğer veriler mobil cihazlardan yeni Samsung modellerinden birisine Wi-Fi Direct üzerinden gönderilebilecek. Tv’de Bluetooth özelliğini kullanarak yakındaki diğer Samsung cihazlarını otomatik olarak arayacak. Böylece Samsung elektronik aletleri bulunan bir evde kullanıcılar Galaxy telefonları veya tabletleri üzerinden, Tv kapalı dahi olsa canlı Tv yayını izleyebilecek.

Şirket yeni smart Tv modellerinin PlayStation Now, Samsung Sports Live ve geçtiğimiz günlerde piyasaya giriş yapan Milk Video servislerini de barındıracağını belirtti. Fakat bu servislerin erişilebilirlik durumları ülkelere göre değişkenlik gösterecektir.

Güney Koreli şirketin en büyük rakiplerinden biri olan LG kendi geliştirmiş olduğu WebOS Tv platformuyla başarıyı yakalamış, bu platformu barındıran Tv’lerin piyasada olduğu ilk sekiz ay içerisinde 5 milyondan fazla smart Tv satışını başarmıştı. LG gibi Samsung da Tv’lerinde bulunan yazılım platformunu güçlü kılmayı amaçlıyor. Tizen’in seçimiyle birlikte bahsi geçen işletim sistemine katkıda bulunan Intel ve diğer 36 şirketin de desteği alınacaktır. Aynı zamanda Samsung, Gear akıllı saatlerinde de Android yerine Tizen işletim sistemini kullanmaya başlamıştı.

Samsung yeni Tizen Tv modelleriyle ilgili olarak fiyat, çıkış tarihi yada teknik detay gibi bilgileri henüz paylaşmadı. Bu bilgilerin ise gelecek hafta CES’te netleşmesi beklentiler arasında.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0