• Anasayfa
  • Uzay
  • Sadece Karanlık Maddeden Oluşan Yeni Bir Galaksi Keşfedildi!

Sadece Karanlık Maddeden Oluşan Yeni Bir Galaksi Keşfedildi!

0
0
0
0
0
Bilim adamları, Samanyolu Galaksisi’ne benzeyen, ancak tüm karanlık şeyleri içeren yeni bir galaksi keşfetti.

İçinde bulunduğumuz evren o kadar uçsuz bucaksız ki, keşifler yüzyıllar boyunca devam etse sürekli yeni bir şeyler öğreniyoruz. Bu noktada uzay tarafında yapılan araştırmalarda yeni bir galaksi keşfedildi. İsim olarak Dragonfly 44, yani Yusufçuk 44 olarak adlandırılan bu yepyeni galaksi, daha önce keşfedilen Coma adındaki takım yıldızının hemen yanında görüntülendi.

Tıpkı bir damlanın yere düşüp yayılması gibi görünen ve bakıldığında içinde bulunduğumuz Samanyolu Galaksisi’ne benzeyen Dragonfly 44, uzaklık bakımından tam net olarak anlaşılamasa da bilinen yıldızların çok ötesinde olduğu tahmin ediliyor. Yani günümüz teknolojisi ile o galaksiye gitmek için imkansız derecede bir uzaklık bulunuyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Yale Üniversitesi’nde görev yapan gök bilimci Pieter van Dokkum tarafından detaylandırılan bu galaksi W.M. Keck Gözlemevi’nde bulunan Gemini Kuzey Teleskobu tarafından görüntülendiği belirtiliyor.

Ancak galaksinin en ilginç tarafı ise 99.99% gibi çok yüksek bir oranda sadece karanlık maddelere sahip olması. Yani bilinmeyen,daha keşfedilmemiş maddeler barındıran gezegende ne olduğu da tabiki merak konusu.

İlerleyen yıllarda Dragonfly 44 hakkındaki detayların artacağı düşünülüyor. Bakalım bu yeni gezegende en merak edilen soru, yani “Yaşam var mı?” konusu açığa kavuşacak mı, hep beraber göreceğiz.

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0