• Anasayfa
  • Yaşam
  • DSÖ Avrupa Direktörü: Vaka Sayıları Yeniden Artışa Geçti

DSÖ Avrupa Direktöründen "Yine mi?" Dedirten Açıklama: Vaka Sayıları Yeniden Artışa Geçti

29
9
6
5
1
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Direktörü Hans Kluge, koronavirüs salgınının Avrupa'da ne durumda olduğuna dair yeni açıklamalarda bulundu. Kluge tarafından yapılan açıklamalara göre salgın, Avrupa'da yeniden tehlike çanlarının çalınmasını gerektirebilecek seviyeye yaklaşmış durumda. 10 haftadır devam eden vaka sayısı düşüşü tersine döndü ve vaka sayılarında yüzde 10 artış görüldü.

Zaman zaman yaptığı açıklamalarla özellikle koronavirüs salgınına inanmayan insanların fazlasıyla eleştirdiği Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Direktörü Hans Kluge, yeni bir basın toplantısı düzenledi. Bu toplantıda salgının seyrini değerlendiren Kluge, salgının henüz hiçbir yerde bitmediğini söyledi. Rakamlarla da konuşan Hans Kluge, Avrupa genelinde koronavirüs vakalarının yeniden artışa geçtiğini açıkladı.

Hans Kluge tarafından yapılan açıklamalara göre vaka sayılarında 10 haftadır devam eden düşüş, artık tersine döndü. Eldeki verilere göre Avrupa genelindeki vaka sayılarında yüzde 10 civarında artış yaşanıyor. Bunun nedenleriyle ilgili de konuşan DSÖ Avrupa direktörü, en büyük etkenin kısıtlamaların esnetilmesi olduğunu söylüyor.

Avrupa, yeni bir dalgayla karşı karşıya kalabilir

Avrupa Birliği

Hans Kluge'un açıklamalarına göre durum böyle devam ederse, Avrupa'da bir COVID-19 dalgası daha patlak verecek. Kıta genelinde aşılamanın iyi gittiğini ancak genele vurulduğunda aşılama oranının yalnızca yüzde 24 olduğunu belirten DSÖ Avrupa direktörü, yetişkinlerin yüzde 80 kadarının aşılanmasına yönelik hedeften çok uzak olunduğunu ifade ediyor. Kluge'a göre eldeki veriler, salgının bitmediğinin ve bitecek gibi de görünmediğinin bir göstergesi.

DSÖ Avrupa direktörünün yaptığı açıklamalara göre Avrupa nüfusunun yüzde 63 kadarı, hala birinci doz aşı olmayı bekliyor. Bunun çok büyük bir eksiklik olduğunu, insanların bir an önce aşı vurulması gerektiğini ifade eden Hans Kluge, açılmaların da etkisiyle yayılmakta olan delta varyantının, özellikle de aşısız insanları etkileyeceğini belirtiyor. 

Kaynak : https://www.sozcu.com.tr/2021/dunya/dso-avrupa-direktoru-kluge-10-haftalik-dususten-sonra-vakalar-yuzde-10-artti-6516074/
29
9
6
5
1
Emoji İle Tepki Ver
29
9
6
5
1