DSÖ Genel Direktörü: Delta Varyantı 104 Ülkede Görüldü, Yakında Baskın Varyant Olacak

23
10
7
1
1
Dünya Sağlık Örgütü, delta varyantının zamanla daha da baskın hale geleceğini açıkladı. Bu varyant için üçüncü bir aşının gerekli olup olmadığının henüz bilinmediğini belirten yetkililer, zengin ülkelerin zaten sınırlı olan aşı dozlarını sipariş etmeye devam etmesinin yanlış olduğunu ifade etti.

Dünya çapındaki aşılama çalışmaları tatmin edici yerlere varmışken son zamanlarda karşımıza çıkan, aşılanmış kişilere bulaşıp hasta edebilen delta varyantının varlığı endişeye yol açtı. Birçok ülke, bu varyanta karşı koruma sağlamak için aşı olanlara üçüncü bir doz daha vurmak adına çalışmalara başladı. Dünya Sağlık Örgütü ise bu tarz kararların yersiz olduğunu belirtti.

Destek amaçlı yapılan üçüncü COVID-19 aşısı dozlarının yararının kanıtlanmadığını belirten Dünya Sağlık Örgütü, aşılanmamış insanlar varken bu tip kararlar alınmasının yanlış olduğunu ifade etti. Açıklamalara delta varyantının daha baskın hale geleceği bilgisi de eklendi.

"Aşılanma oranının düşük olduğu ülkelere öncelik verilmeli"

üçüncü doz aşı

Dünya Sağlık Örgütü Genel Müdürü Tedros Adhanom Ghebreyesus, yaygınlığı artan delta varyantı ve bu varyantla savaşmak adına seçilen yöntemlerle ilgili açıklama yaptı. Delta varyantının gittikçe daha da baskın hale geleceğini söyleyen Ghebreyesus, zengin ülkelerin aşı olanlara üçüncü doz sağlamak için milyonlarca doz aşı sipariş etmesinin yanlış olduğunu ifade etti. 

Hindistan’da ortaya çıkan varyantın şu anda 104’ten fazla ülkede bulunduğunu hatırlatan Ghebreyesus, dünyadaki aşı tedarik eşitliğinin dengesiz olduğunu ifade ettiği açıklamalarda şu sözlere yer verdi: “Delta varyantı şu anda dünyada büyük bir hızla artıyor ve bu, COVID-19 vakaları ve ölümlerinde yeni bir dalgaya neden oluyor. Aşı tedarikindeki küresel açık oldukça dengesiz ve adaletsiz. Bazı ülkeler ve bölgeler, diğer ülkelerde sağlık çalışanları ve risk grubundakilerin bile aşılanması tamamlanmamışken milyonlarca doz COVID-19 aşısı sipariş ediyor. Pfizer ve Moderna gibi şirketler, bu ülkelere aşı satmak yerine orta ve düşük gelirli ülkelere aşı dağıtımı yapan COVAX’a öncelik vermeli.”

"Üçüncü dozun gerekli olup olmadığını bilmiyoruz"

üçüncü doz aşı

DSÖ’nün başuzmanı Soumya Swaminathan ise ülkelerin üçüncü doz siparişlerine şu sözlerle tepki gösterdi: “Üçüncü dozun gerekliliği aşı üreticilerinin söylemine değil, bilimsel verilere bağlıdır. Şu anda bu siparişlerle yüz milyonlarca insanı korumasız kalmaya mahkum ediyoruz. Eğer bazı bölgelerde insanlar aşısızlıktan ölmeye devam ederken bu üçüncü dozları sipariş etmeye devam edersek, geçmişe öfke ve utançla bakacağız. Pastadan payını alanlar, maalesef başkalarının da payını istiyor.”

Kaynak : https://www.reuters.com/business/healthcare-pharmaceuticals/who-says-countries-should-not-order-covid-19-boosters-while-others-still-need-2021-07-12/
23
10
7
1
1
Emoji İle Tepki Ver
23
10
7
1
1