• Anasayfa
  • Yaşam
  • DSÖ Yöneticisinden Normalleşme İçin: Epidemiyolojik Salaklık

DSÖ Yöneticisinden 'Normalleşme' Yorumu: Epidemiyolojik Salaklık

25
11
8
3
3
DSÖ'nün üst düzey yöneticilerinden Myke Ryan, aşılamayla birlikte açılmaya karar veren ülkelerle ilgili çok sert açıklamalarda bulundu. Ryan tarafından yapılan açıklamalarda, bu durumun kazanımların yitirilmesine yol açacağı belirtildi. Ryan, devletlerin 'salaklık' yaptığını düşünüyor.

Koronavirüs pandemisinin başından beri en çok tartışılan kurumlardan bir tanesi olan Dünya Sağlık Örgütü, vaka sayılarının düşmesi ile gevşeme ve tedbirleri kaldırma kararı alan ülkelerle ilgili açıklamalarda bulundu. Kuruluşun önde gelen yöneticilerinden Mike Ryan, kısıtlamaları tamamen kaldıran devletlerin "epidemiyolojik salaklık" yaptığını söyledi. Ryan'a göre alınan kararlar, tüm kazanımların yitirilmesine yol açacak.

Mike Ryan tarafından yapılan açıklamalara göre dünya, koronavirüs pandemisinin en kritik sürecinde. Çünkü pandeminin bir numaralı düşmanı olan aşılama süreci devam ederken tamamen açılma kararları, insanların bir arada olmalarına yol açacak. Bu stratejiyi değerlendiren Ryan, devletlerin insanların COVID-19 olmaları için zaman tanıdıklarını söylüyor.

"Pandemi bitmedi"

Koronavirüs pandemisi bitmedi

Myke Ryan, pandeminin bitmediğinin altını çiziyor. Bu durumu örneklerle de pekiştiren DSÖ yöneticisi, Amerika kıtasında hala günlük 1 milyon vaka tespit edildiğini belirtiyor. Aynı durumun Avrupa için de geçerli olduğunu ifade eden Ryan, bir haftada tespit edilen vaka oranının yarım milyon civarında olduğunu söylüyor. Ancak Myke Ryan'a göre hala yapılabilecek bazı şeyler var.

DSÖ'nün üst düzey yöneticisine göre gelişmiş devletlerin, aşı stoklarını acilen diğer devletlerle paylaşmaları gerekiyor. Paylaşılan bu aşıların, ulaştırıldıkları ülkelerde başta sağlık çalışanlarına sonra da yaşlı ve bünyesi zayıf olan insanlara uygulanması gerekiyor. Bir süre daha tedbirlerin devam ettirilmesi gerektiğini söyleyen Myke Ryan, çocukların da aşı programlarına alınmasıyla pandemi döneminin kapanacağını ifade ediyor.

Kaynak : https://www.sozcu.com.tr/2021/saglik/corona-virusu-yasaklarinin-kalkmasina-dsoden-sert-uyari-epidemiyolojik-salaklik-6527265/
25
11
8
3
3
Emoji İle Tepki Ver
25
11
8
3
3