Dudak Okuyarak Söylenenleri Anlayan Yapay Zeka Geliştirildi!

0
0
0
0
0
Dudak Okuyarak Söylenenleri Anlayan Yapay Zeka Geliştirildi!
Oxford’da görevli olan bilim insanları, dudakları okuyabilen yapay zeka geliştirdiler.

Oxford Üniversitesi’nde görevli olan bilim insanları, insanların dudaklarını okuyarak söylenenleri doğru bir şekilde anlayabilen yapay zeka teknolojisi geliştirdiler. Dudak okuma konusunda uzman olan insanlardan yaklaşık 1.78 kat daha tutarlı tahminler yapan yapay zekanın ismi LipNet.

LipNet, daha önceki senelerde geliştirilen ve yüzde 79.6 oranında doğruluk payına sahip olan başka bir dudak okuma teknolojisine kıyasla, yüzde 93.4’lük doğruluk payıyla çok daha tutarlı. Aynı zamanda yapay zeka, sadece yüzde 52.3 oranında doğru okuma yapabilen insanları da dudak okuma konusunda geride bırakmayı başardı.

Derin öğrenme teknolojisini kullanarak kendini eğiten LipNet, sisteminde bulunan 3 saniyelik, 29.000 adet video sayesinde dudak okuma konusunda bu kadar başarılı olabilmiş.

Bilim insanları, teknolojinin hala mükemmel olmadığını ve geliştirilmesi gerektiğini söylüyor. Eğer yüzde 100 oranında doğru olarak dudak okuyabilen bir teknoloji geliştirilseydi, işitme engelli kişiler için bu teknoloji oldukça faydalı olurdu.

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0