• Anasayfa
  • Uzay
  • Dünya Yörüngesine Oturan ve Orada Ölen İlk Canlı: Layka

Dünya Yörüngesine Oturan ve Orada Ölen İlk Canlı: Layka

2
1
0
0
0
Bugün Mars'ta kolonileşmeden ya da farklı gezegenlere göçten söz ediyoruz. Ancak tüm bunlar, bir canlının başarısı ile başladı.

Şimdi sizlere oldukça hüzünlü bir olayı anlatacağız. Bildiğiniz gibi Rusya ile Amerika arasında hemen hemen her alanda olan kıyasıya yarış, özellikle 1950-1960'lı yılarda Soğuk Savaş ile birlikte zirveye çıkmıştı.

Nükleer savaşın eşiğinden dönülen bu dönemde en fazla mücadelenin yaşandığı alan ise uzaydı. Hemn Ruslar, hem de Amerikalılar, uzaya yönelik önemli bir başarı elde ederek karşı tarafa üstünlük sağlama amacındalardı.

İşte bu bağlamda elini çabuk tutan Rusya (o dönemlerde Sovyetler), 4 Ekim 1957'de Dünya çevresinde yörüngeye oturan ilk uydu olan Sputnik-1'i fırlatarak uzay çağını başlatan ülke olmayı başarmıştı. 

Ancak Rusya için bu yeterli değildi. Sıra, uzaya ilk canlıyı göndermeye gelmişti ve bu amaçla fırlatılan Sputnik-2'in içindeki yolcusu Layka idi.

3 yaşında bir köpek olan Layka, söz konusu görev için seçilen iç sokak köpeğinden biriydi. Fakat bu görev, aynı zamanda bir ölüm göreviydi çünkü mekiği sağ salim şekilde geri döndürecek bir yöntem, o dönemlerde maalesef bulunmuyordu.

Uzaydaki yiyecekleri olacak besleyici bir macunla beslenmeyi öğrenen köpekler arasından, oturarak çişini yapmasını öğrenen Layka seçilmişti. Tabi söz konusu görev dünyanın pek çok yerinde hayvanseverlerin ayaklanmasına sebep olsa da Ruslar oldukça kararlıydı. Ve Layka, uzaya çıkan ilk canlı olmak için artık seçilmişti.

Köpeğin eğitimi ile ilgilenen Dr. Vladimir Yazdovsky, görevden bir gün önce Layka'yı evine götürüp son gününü çocukları ile birlikte geçirmesini sağlamıştı. Tarihler 3 Kasım 1957'yi gösterdiğinde ise Layka, Sputnik-2 mekiği ile uzaya fırlatıldı.

Resmi açıklamalara göre Layka, uzaya gönderilmesinin üzerinden geçen yaklaşık 1 hafta sonra acı çekmeden ölmüştü. Fakat 2002 yılında Layka'nın uzaya fırlatılma projesinde görev yapmış bilim adamlarından biri olan Dimitri Malaşenkov, köpeğin kalkıştan 6-7 saat sonra aşırı ısınma sebebi ile öldüğünü açıklamıştı. Yaklaşık 5 ay boyunca Dünya yörüngesinde dolaşan Sputnik-2, sonrasında yanarak atmosfere girdi ve dünyaya düştü.

Hayatını kaybetmiş olsa da Layka, insanlık açısından çok önemli bir adımın parçası oldu. Layka sayesinde Sovyet bilim adamları uzayda yer çekimsiz ortamda hayatın mümkün olabileceğini gördüler ve Layka'nın ölümünden 3.5 yıl sonra, 1961'de bu kez Yuri Gagarin uzaya çıkan ilk insan olmayı başarmıştı. Gagarin'in dünyaya döndükten sonra söylediği şu söz ise tarihte ayrı bir yere sahiptir: ''uzaydaki ilk insan mıyım, yoksa son köpek mi bende bilmiyorum...''

Bugün uzayda sürekli yeni şeyler keşfediyoruz ve belki bir gün yeni evimizi bulacağız. İşte bu konuda bu sevimli köpeğin katkısı her zaman hatırlanacak. 

Kaynak : https://seyler.eksisozluk.com/60-yil-once-dunya-yorungesine-oturan-ve-orada-olen-ilk-canli-layka
2
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
1
0
0
0