• Anasayfa
  • Uzay
  • Dünyanın En Büyük Teleskobu, İlk Yıldızların Nasıl Oluştuğuna Işık Tutacak!

Dünyanın En Büyük Teleskobu, İlk Yıldızların Nasıl Oluştuğuna Işık Tutacak!

0
0
0
0
0
Arizona ve Massachusetts Amherst üniversitelerinin ortak yürüttüğü çalışmanın ürünü olan dev teleskop TolTEC, türünün en büyüğü olacak ve evrenin yıldız fabrikasının sırlarını aydınlatacak!

Soğuk savaştan bu yana aşırı hız kazanan ve sürekli bu hızı koruyan uzay araştırmaları, yeni projelerle devam ediyor. Mars, Satürn derken şimdi de yıldızlararası bulutsuya daha detaylı bakabilmek için yeni bir devasa teleskop inşa ediliyor.

Massachusetts Amherst ve Arizona Üniversitesi astronomları dünyanın en hassas milimetrik dalga boyu teleskobunu inşa ediyorlar. Yaklaşık 50 metrelik olacak TolTEC isimli bu teleskop, tam 7000 sensör barındırıyor. Meksika Pueabla’ya inşa edilen teleskop tek çanaklı ve hareket ettirilebilir en büyük milimetre spektrumu teleskobu olacak.

Şimdiye kadarki teleskoplardan 100 kat daha hızlı haritalama özelliğine sahip olacak teleskop, galaksileri içinde bulunduran yıldız fabrikası dev gaz ortamlarını inceleyecek. 2018 yılında tamamlanması planlanan cihaz için şimdilik 5 yıllık bir gözlem planı hazır bekliyor.

Kaynak : http://www.popsci.com/powerful-astronomical-camera-will-shed-light-on-stars-birth
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0