• Pistlerin Efendileri: İşte Dünyanın En İyi 5 Yarış Motoru
11
4
3
1
0
Pistlerin en güçlü ve en hızlı 5 motosikletinin caddelere uyarlanmış versiyonlarına yakından bakıyoruz.

Dünyanın en prestijli yarış organizasyonlarından biri olan MotoGP, birçoğumuzun yakından tanıdığı Formula 1’in motosiklet versiyonu olarak kabul edilir. En hızlı ve en güçlü motosikletlerin yarıştığı bu yarış, tıpkı Formula 1’de olduğu gibi dünyanın farklı noktalarında yer alan pistlerde gerçekleştirilir. Yarışlar; sürücüler ve markalar klasmanı olarak iki farklı puanlamaya sahiptir. Bu iki klasman arasında en büyük mücadele sürücüler arasında gerçekleşmekte ve adrenalin seviyenizi doruk noktalarına ulaştıracak anlara sahne olmaktadır.

MotoGP oldukça ünlü sürücülere ev sahipliği yapmaktadır, bunların en başında 6’sı MotoGP’de olmak üzere toplamda 9 dünya şampiyonluğu bulunan Valentino Rosssi gelmektedir. Rossi’yi Marc Márquez, Jorge Lorenzo ve Dani Pedrosa gibi isimler takip eder.

Organizasyon ünlü sürücülerin yanı sıra, özellikle Supersport motosikletler konusunda dünyanın en iyileri olan markaları da ağırlar, bu markalar Yamaha, Honda, Ducati, Aprilla ve Suzuki’dir. Bu markaların her biri MotoGP’de fabrika takımları olan markalardır ve aynı zamanda diğer takımlara motosiklet sağlamaktadır. Kawasaki gibi diğer bazı motosiklet üreticileri yüksek maliyeti nedeniyle MotoGP’de yar almamaktadır, ancak Avusturya menşeili KTM firması 2017 sezonu itibariyle MotoGP’de yer alan 6. marka olacaktır.

MotoGP yetkilileri rekabeti eşitlemek adına motosikletler üzerinden yapılan geliştirmelere çeşitli standartlar getirmiştir, bu standartlar lastik markası, motor hacmi gibi temel özelliklerdir. MotoGP’nin lastik sağlayıcı firması 2016 sezonu itibariyle Fransız üretici Michelin olmuştur. Motosikletlerin tamamı bu sağlayıcının geliştirdiği lastikler ile yarışmaktadır. 

Ayrıca motosikletler minimum 800 olmak üzere, maksimum 1000 cc’lik motor hacmine sahip olmalıdır ki üretici firmaların tamamı maksimum güç için en yüksek motor hacmini kullanan motorlar geliştirmektedir. İşte bu listemizde bu pist canavarlarının üretici firmaları tarafından caddeye uyarlanmış versiyonlarını inceleyeceğiz;

5- Ducati 959 Panigale

Ducati firması diğer üretici firmalar arasında yarış tecrübesi en fazla olan firma olma özelliğine sahiptir. Firma uzun yıllar boyunca birçok farklı kategoride gerçekleştirilen yarışlara katılmış ve bu yarışların tamamında edindiği tecrübeleri büyükler ligi olan MotoGP’de yarıştırdığı motosikletine uygulamıştır. Her ne kadar fabrika takımı son zamanlarda MotoGP’de umduğunu bulamamış olsa da 2017 sezonu için son şampiyon Jorge Lorenzo’yu takımına katmayı başaran firma, daha şimdiden gelecek sezon için iddialı olduğunu bizlere göstermektedir.

İşte Ducati 959 Panigale’de firmanın yıllardır özlem duyduğu başarıları gerçekleştirmesi için bütün tecrübelerini aktardığı MotoGP versiyonunun, İtalyan tasarım kültürü ile caddelere uyarlanmış halidir. 959 Panigale 10500 devire ulaştığında 157 bg’lik bir güç üretir ve bu güç caddelerin en hızlılarından biri olmanızı sağlar.

4- Honda CBR 1000 RR Fireblade SP

Honda Supersport motosiklet kategorisinin tartışmasız en güçlü firmalarından bir tanesidir, özellikle MotoGP’de ciddi başarılar elde eden Honda, ayrıca bu organizasyonda ki bir çok takıma da motosiklet tedarik etmektedir. Firma geniş bir sanayi ve teknoloji gücüne sahip olmasını oldukça iyi değerlendirmekte ve yarış teknolojilerine bütün birikimini aktarmaktadır. Yakın zamanlarda genç yetenek Marc Márquez ile 2 dünya şampiyonluğu kazanması, firmanın bu konuda ne kadar iddialı olduğunu bizlere göstermektedir.

Honda, bütün tecrübelerini kullanarak geliştirdiği yarış motosikletlerini caddelere uyarlarken gücünden hiçbir şey kaybetmemesine büyük önem vermektedir. Bu titizliğin eseri olarak karşımıza Honda CBR 1000 RR Fireblade SP modeli ile çıkan firma bu motosiklete 1000 cc’lik bir canavar yerleştirmiştir ve bu canavar 12250 devirde 181 bg’lik ciddi bir güç üretir.

3- Japon asaleti: Suzuki GSX-R 1000

Suzuki firması MotoGP’nin bir başka Japonudur. Firma birçok kategoride gerçekleştirilen yarış organizasyonlarında yer alır ve bu organizasyonlardan edindiği tecrübeleri en büyük yatırımlarını yaptığı MotoGP motosikletlerine uygular. MotoGP’de her ne kadar iyi dereceler elde edememiş olsa da 5 önemli motosiklet sağlayıcısından biri olması firmanın bu kulvarda iddialı olduğunu kanıtlar niteliktedir.

Suzuki bu zamana kadar edindiği tecrübeleri aktardığı MotoGP versiyonuna en yakın cadde versiyonunu Suzuki GSX-R 1000 adı ile kullanıcılara sunmaktadır. GSX-R 1000 yüksek performanslı motoru ile cadde motosikletleri arasında gerçekten iddialı bir noktada yer almaktadır. 1000 cc’lik motoru 11500 devirde 185 bg’lik inanılmaz bir güç üretmektedir.

2- İtalyan güzeli: Aprilia RSV4 RF 1000

Aprilia’da tıpkı Suzuki gibi son zamanlarda istediği başarıları elde edememiş bir dünya devidir, firma başta MotoGP olmak üzere birçok farkı kategoride yarışmakta ve motosiklet tedarikçiliği yapmaktadır. İtalya’nın köklü motosiklet üreticilerinden biri olan Aprilia uzun yıllar boyunca edindiği tecrübeleri, güzel tasarımlar ile harmanlayarak caddelerin en güçlü motosikletlerinden birini üretmeyi başarmıştır.

Aprilia RSV RF 1000 tıpkı MotoGP’de yarışan kardeşi gibi oldukça güçlü ve heyecanlı bir motosiklettir. 1000 cc’lik motoru 13000 devirde 200 bg gibi kontrolü zor bir güce imza atmaktadır.

1- Son samuray: Yamaha YZF-R1M

Supersport motosiklet kategorisindeki Japon hakimiyeti eminim hepinizin dikkatini çekmiştir, işte Yamaha firması da bu hakimiyetin en güçlü üyelerinden biri olma özelliğini taşımaktadır. Firma uzun yıllar boyunca birçok yarış kategorisinde en güçlü ve en hızlı motosikletlere imza atmayı başarmış ve bu konuda hatırı sayılır tecrübeler elde etmiştir. MotoGP’de yaşayan efsane Valentino Rossi başta olmak üzere son şampiyon Jorge Lorenzo ( Sezon sonu Ducati’ye transfer olacak ) gibi bir çok pilot tarafından kullanılmış ve birçok şampiyonluğa imza atmıştır.

Yamaha yarışlarda edindiği tecrübeleri caddelere uyarlamak konusunda oldukça cüretkar bir firmadır, motosikletleri neredeyse yarış versiyonları kadar güçlü bir şekilde cadde versiyonları haline getiren firma MotoGP’de kullandığı YZR-M1 adlı motosikleti Yamaha YZF-R1M olarak caddelere uyarlamıştır. R1M oldukça güçlü 1000 cc’lk bir motora sahiptir, yol tutuşu ve virajlar konusunda oldukça başarılı olan motosiklet 13500 devirde 200 bg’lik güç üretimiyle en az MotoGP’de ki kardeşi kadar başarılı bir performans sunar.

11
4
3
1
0
Emoji İle Tepki Ver
11
4
3
1
0