Dünyanın En Mutlu Ülkeleri Açıklandı: Türkiye Kaçıncı Sırada?

214
24
18
10
9
Ajans Press, Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan "Dünya Mutluluk Raporu" verilerini kamuoyu ile paylaştı. Yapılan açıklamalarda dünyanın en mutlu ülkesinin Finlandiya, en mutsuz ülkesinin ise Güney Sudan olduğu açıklandı.

2019 yılı artık yavaş yavaş geride kalıyor. Hal böyle olunca da yıllık resmi veriler bir bir ortaya çıkmaya başladı. Açıklanan veriler arasına, "Dünya Mutluluk Raporu" da katıldı. Ajans Press tarafından ortaya çıkartılan veriler, dünyanın en mutlu ülkelerini gözler önüne seriyor.

Ajans Press, ülkelerdeki yayınlanan haberlerin kaçının mutluluk odaklı olduğunu inceledi. Ajans Press ve ITS Medya tarafından yapılan çalışmalarda, mutlulukla ilgili haberlerin geçtiğimiz yıl 140 bin 439, bu yıl ise 97 bin 123 adet olduğu belirlendi. Aslına bakacak olursak bu rakamlar, 2019 yılında dünya genelindeki mutluluk odaklı haberlerin sayısının ciddi anlamda azaldığı anlamına geliyor.

Mutlu insanlar

Peki dünyanın en mutlu ülkesi hangisi? Ajans Press, bu sorunun cevabını Birleşmiş Milletler'in "Dünya Mutluluk Raporu" aracılığıyla verdi. Sonuçlar, çok da beklenmedik veriler içermiyordu. Dilerseniz şimdi, dünyanın en mutlu ülkesinin hangisi olduğuna ve Türkiye'nin bu sıralamadaki yerinin ne olduğuna daha yakından bakalım.

Dünyanın en mutlu ülkesi: Finlandiya

Dünyanın en mutlu ülkeleri listesi

Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan Dünya Mutluluk Raporu'na göre dünyanın en mutlu ülkesi Finlandiya. Aslına bakacak olursak İskandinavya, genel olarak dünyanın en mutlu bölgesi. Çünkü Birleşmiş Milletler raporunun ilk 4 ülkesinde İskandinav ülkeleri bulunuyor. Bunların hemen sonrasında da Hollanda geliyor. Listenin üst sıralarında yer alan ülkeler arasında en dikkat çekici olan ise Kosta Rika. Kosta Rika, en mutlu 12. ülke olarak karşımıza çıkıyor.

Türkiye, Dünya Mutluluk Raporu'nun ilk 50 sırasında kendisine yer bulamıyor. Aslına bakacak olursak Türkiye'nin mutluluk sıralaması, 2018 yılına oranla 5 basamak daha gerilemiş durumda. Dilerseniz şimdi, Türkiye'nin de aralarında bulunduğu o sıralamaya bakalım;

Dünya Mutluluk Raporu

Türkiye, 2018 yılında dünyanın en mutlu 74. ülkesiydi. Ancak bu sene 5 basamak geriledik ve dünyanın en mutlu 79. ülkesi olduk. Hemen üzerimizde Bosna Hersek ve Dominik Cumhuriyeti gibi ülkeler yer alırken, ülkemizin altında ise Malezya ve Belarus (Beyaz Rusya) gibi ülkeler bulunuyor. Dilerseniz şimdi de dünyanın en mutsuz ülkelerinin olduğu sıralamaya bakalım;

Dünya Mutluluk Raporu

Dünyanın en mutsuz ülkesi Güney Sudan. Hemen üst sırasında ise Orta Afrika Cumhuriyeti ve Afganistan bulunuyor. Umarız Türkiye, 2020 yılını geçtiğimiz yıla göre daha mutlu bir şekilde geçirir ve Birleşmiş Milletler raporundaki sıralamamız üst seviyelere yükselir.

214
24
18
10
9
Emoji İle Tepki Ver
214
24
18
10
9