Dünyanın En Pahalı İlacının 'Kalpten Götüren' Fiyatı

78
12
4
3
2
Çok uluslu bir şirket olan Novartis, dünyanın en pahalı ilacını üretmesiyle biliniyor. Daha ilginç olanı ise şirketin mali raporuna göre dünyanın en pahalı ilacı Zolgensma'nın satışları beklenenden daha iyi durumda.

İsviçreli ilaç üreticisi Novartis'in hisseleri, şirketin üçüncü çeyrek gelir sonuçlarını açıklamasının ardından hafif bir düşüş yaşadı. Şirketin gen tedavisinde kullanılan ve dünyanın en pahalı ilacı olarak bilinen ürünü Zolgensma, beklenenden daha iyi satışlar yapmasına rağmen düşüşü engelleyemedi.

Novartis, analistlerin tahmini 1.32 dolar olarak açıkladığı hisse başına kazancı son çeyrekte 1.41 dolar olarak açıkladı. Ayrıca ilaç üreticisi toplamda 12.2 milyar dolar gelir elde etti ve bu rakam da 11.7 milyar dolar olarak öngörülen tahminlerin ötesinde.

Spinal müsküler atrofiyi (SMA) hedef alan Zolgensma, geçtiğimiz yaz boyunca 160 milyon dolarlık satış yaptı. Hasta başına 2.1 milyon dolar fiyatla satılan Zolgensma, şu anda dünyanın en pahalı ilacı.

novartis zolgensma

Ağustos ayında ABD'nin Gıda ve İlaç Kurumu, Novartis'in Zolgensma başvurusunda veri manipülasyonu yaptığını öne süren bir mektup gönderdi ve bilgilendirilmek üzere onayını bekletti. Novartis, davranışını savundu ve artık hem şirket hem de FDA Zolgensma'nın güvenli olduğunu söylüyor. Ancak şirket, skandalın ardından yoğun eleştrilere maruz kalmıştı.

Kazanç raporuna göre, Zolgensma'nın yanı sıra anti-inflamatuar Cosentyx'in satışları da 914 milyon dolarlık tahminleri aşarak 937 milyon dolarlık satış kaydetti.

Kaynak : https://www.nasdaq.com/articles/novartis-has-the-most-expensive-drug-in-the-world.-sales-are-looking-strong.-2019-10-22
78
12
4
3
2
Emoji İle Tepki Ver
78
12
4
3
2