Dünyanın İlk Felçli Profesyonel Drone Pilotu: Karşınızda James Bedding

16
3
1
1
1
James Bedding isimli bir adam, 15 yaşında geçirdiği bir kaza sonucunda felç kaldı. Yaşam enerjisini hiçbir zaman düşürmeyen Bedding şimdi, dünyanın ilk felçli drone pilotu. Genç adam, drone'u ile çektiği fotoğrafları satarak hayatını kazanmaya çalışıyor.

Hayatımıza giren yeni teknolojilerden bir tanesi de drone'lar. Kimi zaman çok küçük kimi zaman da heybetli bir yapıları olan drone'lar günümüzde bireysel ve kurumsal olarak kullanılabiliyor. Hatta drone'lar ile kargo ve organların taşınması bile konuşuluyor. Ancak bu kez bahsedeceğimiz olay drone'ların, neredeyse tamamen felç olan bir insanın hayatını nasıl değiştirdiğini gösteriyor.

Olayın baş kahramanı, ABD'den James Bedding. Bedding, 15 yaşında talihsiz bir olay yaşıyor. Bir anlık dikkatsizliğinin kurbanı olan Bedding, yüksek bir liman duvarından düşüyor ve felç kalıyor. Bedding'in kol ve bacakları tutmuyor. Ancak o şimdi, dünyanın ilk felçli drone pilotu. Bedding, hayatının yeniden başlamasına drone'ların neden olduğunu söylüyor.

Felçli drone pilotu James Bedding

Tekerlekli sandalyeye bağımlı olarak yaşamak şüphesiz dünyanın en zor işlerinden bir tanesi. Ancak Bedding, tekerlekli sandalyelerin zorluklarını hiç de önemsemiyor çünkü, drone'ların kendisini özgürleştirdiğini söylüyor. Bedding'in tekerlekli sandalyesi her yere ulaşamayabilir ancak drone'lar, en kuytu köşelere bile girebiliyorlar.

Bedding, sahip olduğu drone'un kontrolünü ağzında tuttuğu bir kalem yardımıyla sağlıyor. Bu da onu daha özgür kılıyor. Aslına bakacak olursak Bedding de aynı şeyi düşünüyor ve drone'ların kendisini özgürleştirdiğini, tekerlekli sandalyesi ile giremeyeceği yerlere drone'u ile kolaylıkla girdiğini ve o yerleri gördüğünü söylüyor. 

James Bedding

Üstelik bu adam artık, profesyonel drone pilotu. Eskiden gittiği yerlerin fotoğraflarını çeken ve internette yayınlayan Bedding, artık bu durumu bir ticaret haline dönüştürmüş durumda. Bedding, ticari drone lisansı alabilmek için sınavlara girmiş ve teoride 94, pratikte ise "A" almayı başarmış. Bu lisans ona, "DJI Maverick Pro" drone'u ile çektiği fotoğrafları satabilme imkanı sunuyor. 

Bedding, bugüne dek yaptıklarıyla da yetinmek istemiyor. Yaşadığı talihsiz olaydan sonra hayatının tamamen değiştiğini söyleyen Bedding, o günden beri çok çalıştığını ve çalışmalarının karşılığını aldığını söylüyor. Bedding bundan sonraki yaşamını çektiği fotoğrafları satarak kazanmaya devam edecek.

Kaynak : https://www.walesonline.co.uk/news/uk-news/man-paralysed-after-accident-worlds-17202031
16
3
1
1
1
Emoji İle Tepki Ver
16
3
1
1
1