• Anasayfa
  • Uzay
  • Dünyanın İlk Özel Ay Görevinde Ay Yörüngesine Ulaşıldı

Dünyanın İlk Özel Ay Görevinde Ay'ın Yörüngesine Ulaşıldı

12
9
3
0
0
İsrail yapımı özel uydu Beresheet, Ay’ın etrafında yörüngeye girdi ve gök cisminin yüzeyine inmeye hazırlanıyor.

Ay yüzeyine bir araç indirmeyi başarabilen yalnızca üç ülke var: ABD, SSCB ve Çin. Bu ülkelerin arasına katılmayı planlayan İsrail’in ay görevi, başarılı olması halinde ilk başarılı özel uzay projesi unvanına da sahip olacak.

Beresheet (İbranice’de ‘Başlangıçta’ anlamına geliyor), şubat ayında Cape Canaveral’den SpaceX’in Falcon 9 roketi ile fırlatılmıştı. Böylece ilk defa bir özel girişimin Ay’a araç gönderme projesi hayata geçmiş oldu. Aslında Google Lunar XPrize için üretilen ancak yarışmayı kazanamayan araç, şimdiye kadar Ay’a gönderilen en hafif uydu da oldu. Aracın ağırlığı 600 kilogram civarında.

Beresheet Ay’a indiğinde Dünya’ya manyetometre ile aldığı görüntüleri, verileri ve videoları yollayacak. Böylece bir zamanlar Ay’da manyetik alan olup olmadığı test edilmeye çalışılacak. Ayrıca daha sonraki çalışmalar için navigasyon sağlaması amacıyla küçük lazer yansıtıcılara sahip. Aracın gövdesine içinde Nazi soykırımında hayatta kalanlara verilen madalyalardan bulunan bir bölme de yapıldı.

Uyduyu gönderen SpaceIL adlı özel girişim, uydunun bugün Ay yörüngesine girdiğini ve aracın eliptik yörüngede hareketine devam edeceğini söyledi. Her şey yolunda giderse uzay aracı, Ay’ın Huzur Denizi adı verilen antik volkanik arazisine 11 Nisan’da iniş yapacak.

Kaynak : https://newatlas.com/beresheet-lander-orbit-moon/59170/
12
9
3
0
0
Emoji İle Tepki Ver
12
9
3
0
0