• Anasayfa
  • İnternet
  • Nasıl Kurulduğu Hala Bilinmeyen, Dünyanın Merkezi Olmuş 9 Gizemli Şehir!

Nasıl Kurulduğu Hala Bilinmeyen, Dünyanın Merkezi Olmuş 9 Gizemli Şehir!

2
0
0
0
0
İnsanlar, tarih öncesinde de büyük şehirler kurmuşlardı. Bu sayılar gittikçe arttı, her dönemde dünyanın merkezi değişti. Hala nasıl kurulduğu tam olarak bilinmeyen bu yerleşim yerleri, gizemleri ile insanları merakta bırakıyor.

Şehirler, dünya tarihinde teknolojinin ve buna bağlı olarak da daha iyi yaşam koşullarının ortaya çıkmasında baş rol oynamış, zamanla daha kalabalık nüfuslu şehirler ortaya çıkmıştır. İnsanların bunları neden kurduğu, nasıl akıl ettikleri hep muamma olarak kalmıştır. Bazı açıklamalarda, dünya-dışı varlıkların tarihe müdahale ettiğini ileri sürülmektedir.

İlk şehirlerden günümüze dek büyük değişimler yaşandığı gerçek. Dünyanın ilk şehri Çatalhöyük 9000 yıl önce 3.000 kişilik nüfusu ile tüm dünyadaki en önemli merkezdi. Bugün ise Tokyo 38 milyonluk bir metropol. Peki milattan önce dünyanın merkezi; hangi tarihte, neresiydi? Nufusu kaçtı? Bir bakalım.

Çatalhöyük: M.Ö. 7000’deki Nüfusu 1000

Türkiye’de bulunan Çatalhöyük, dünyada kurulan ilk şehir olma özelliğine sahip. Çamurdan yapılmış yüzlerce tuğla ile 3000’e ulaşan nüfusu, insan iradesinin bir göstergesi. Sokak ve cadde yok, evler birbirine bitişik yapılmış. Burada yaşayanlar ayrıca ölülerini yaşadıkları evin altına gömüyorlardı. Çatalhöyük M.Ö. 5700’de tamamen terkedilmiş.

Tel Break: M.Ö 5000’de 4000 Nüfuslu

Bugün Suriye’de olan bu şehir, önemli bir ticaret merkeziydi. “Göz Tapınağı” olarak bilinen şehirde binlerce küçüklü büyüklü göz şeklinde put bulundu.

Uruk: M.Ö.’de 3300’de 40.000 Nüfuslu Merkez

Irak’ta Fırat nehrinin kenarında olan bu şehir halkı, tarım konusunda büyük ilerleme kaydetti. Uruk kültürü bugün bile Suriye ve İran kültürünün temelini oluşturuyor. Ünlü Gılgamış Destanı’nın kaynağı burası.

Memphis: M.Ö.’de 2250’de 35.000 Nüfuslu Merkez

Mısır’ın efsanevi firavunu tarafından inşa ettirilen şehir, Büyük Sfenks’in ve birçok firavun mezarının olduğu bölgede.

Babil: M.Ö.’de 1770’de 60.000 Nüfuslu Merkez

Bugünkü Irak’ta yer alan yapı, Hammurabi isimli Babil İmpratoru’nun yaşadığı başkent. Şehir M.S. 7. yy’a dek önemli bir merkezdi.

Thebes: M.Ö.’de 1500’de 75.000 Nüfuslu Merkez

Bu şehir de Mısır’da, o devirde tüm ülkenin başkentiymiş. Asurlular, M.Ö. 667’de şehri yıksalar da kalıntıları bugüne dek kalan birçok yapı mevcut.

Nemrud M.Ö.’de 800’de 75.000 Nüfuslu Merkez

Dicle nehrinin kenarında bugün Irak’ta olan şehir, Asur İmparatorluğu’nun bir devamıydı. Kral 2. Ashurnasirpal tarafından inşa ettirilen şehirde; fıstık ağaçları, botanik bahçeleri, hayvanat bahçeleri vardı.

Ninova: M.Ö.’de 700’de 100.000 Nüfuslu Merkez

Irak’ta olan bu şehir bugün DAEŞ(IŞİD)’in kontrolünde. M.Ö. 6000’e ait ilk yerleşim yerleri hala duruyor. O dönemde önemli din merkezi olan Ninova, birçok kutsal emanetin; gizemli nesnenin varolduğu düşünülen bir şehir. Etrafı surlarla kaplı. 15 ana kapısı ve 18 kanal sistemi var. 

İskenderiye: M.Ö.’de 300’de 150.000 Nüfuslu Merkez

Mısır’da yer alan bu şehir Büyük İskender tarafından kurduruldu. 1000 yıl boyunca bölgenin başkenti olarak kaldı. İskenderiye feneri ve İskenderiye kütüphanesi o dönemde, dünyadaki en büyük yapıydı. Yunanlılar, Mısırlışar ve Yahudiler ağırlıklı olarak yaşıyorlardı.

Roma: M.Ö.’de 100’de 400.000 Nüfuslu Merkez

Akdeniz’in her yerine yayılan bir imparatorluğun merkezi olan bu şehir, M.Ö. 800’de kuruldu. Sezar’ın Galya fetihleri bir imparatorluk haline gelmesini sağladı. Bugün kullandığımız birçok şeyin temeli bu şehirde atıldı. Gladyatör dövüşleri, seçim sistemi, resmi geçitler bu şehrin kültüründen sadece birkaç parça. Bugün ise Roma; İtalya’nın resmi, Avrupa Birliği’nin sembolik başkenti. Hatırlarsınız, AB Roma Antlaşması ile kuruldu.

Kaynak : http://www.businessinsider.com/the-19-greatest-cities-in-history-2016-6/#uruk-took-the-lead-with-40000-people-by-3300-bc-3
2
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
2
0
0
0
0