Tesla'nın İkinci Çeyrek Raporu Yayınlandı: Yatırımcılar Memnun Olmadı, Musk'ın Serveti Düştü!

4
3
1
0
0
Tesla, 2023'ün ikinci çeyreğine dair finansal raporunu paylaştı. Ancak rapor dışında bir durumdan memnun olmayan yatırımcılar, hisse satışı yaptı. Musk'ın servetinde de düşüş görüldü.

Sadece elektrikli otomobil sektörü değil, tüm otomotiv sektörünün en değerli şirketi olmaya devam eden Tesla, 2023'ün ikinci çeyreğine ilişkin finans raporunu yayınladı. Açıklanana sayılara göre şirketin son 3 ay içindeki toplam geliri 2,7 milyar dolar seviyesinde oldu.

Bu sayı, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre %20 daha yüksek olsa da Tesla hisselerinde büyük negatif hareketlenme yaşandı. Yatırımcılarla bir araya gelen yönetim, üçüncü çeyrekteki üretimin tesislerdeki çalışmalar nedeniyle gecikebileceğini açıkladı. Yatırımcılar, bu durumdan pek de memnun olmadı.

Tesla hisselerinde büyük düşüş yaşandı:

tesla hisse

Tesla hisseleri, raporun açıklandığı ilk dakikalarda artış gösterse de yetkililerin yaptıkları açıklamaların borsaya yansıması gecikmedi. Şirketin hisse değeri 290 dolarlardan 260 dolarlara kadar çekildi. Fakat bu çekilmenin sebebi, yalnızca üretimde yavaşlama açıklaması da değildi.

Tesla, peşi sıra yaptığı indirimlerle kârından da zarar ettiğini raporla birlikte gösterdi. Şirketin toplam geliri geçtiğimiz yıla göre %20 daha yüksek olsa da net kâr, aynı döneme göre %25 daha düşük oldu.

Tesla hisselerindeki düşüş, Musk'ın servetine de yansıdı:

elon musk

Tesla'da büyük paya sahip olan (yaklaşık %13'ü) Elon Musk, hisse değerinin düşmesiyle bu etkiyi servetinde doğrudan hissetti. Bloomberg Milyarderler Endeksi'ne göre Musk'ın serveti sadece 24 saat içinde 20,3 milyar dolar eridi, 234 milyar dolara geriledi.

Bu düşüşe rağmen Musk, dünyanın en zengin insanı olmaya devam ediyor. Musk'ı takip eden isimler ise 201 milyar dolarlık servetiyle Bernard Arnault ve 155 milyar dolarlık servetiyle Jeff Bezos.

Tesla'nın paylaştığı rapordan detaylı bilgiler için:

Tesla'nın Türkiye'deki güncel fiyatları için:

Kaynak : https://markets.businessinsider.com/news/stocks/elon-musk-wealth-billionaires-tesla-stock-quarter-way-to-trillionaire-2023-7
4
3
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
4
3
1
0
0