Elon Musk, Yeniden Dünyanın En Zengin İnsanı Oldu (Galiba)

3
1
1
0
0
Elon Musk, Bloomberg'ün milyarderler listesinde yeniden birinci sıraya yükseldi. Öte yandan Forbes'un listesinde halen ikinci sırada yer alıyor.

Dünyanın en zengin isimleri arasındaki servet rekabeti son hızla sürüyor. Aralık 2022’ye kadar açık ara farkla uzun bir süre lider konumda olan Elon Musk, Tesla hisseleri, Twitter’daki açıklamaları ve Twitter’ı satın almasıyla listenin ikinci sırasına gerilemişti.

Bugünse durum değişti -ya da değişmiş gibi duruyor-. Elon Musk, Bloomberg’ün her gün güncellediği milyarderler listesinde Bernard Arnault’u geçerek yeniden birinci sıraya yükseldi. Forbes verilerine göreyse Musk, halen ikinci sırada bulunuyor.

Bloomberg ve Forbes milyarder listeleri böyle gözüküyor (1 Haziran verileri):

elon musk

 • Bloomberg:
 1. Elon Musk - 192 milyar dolar
 2. Bernard Arnault - 187 milyar dolar
 3. Jeff Bezos - 144 milyar dolar
 4. Bill Gates - 125 milyar dolar
 5. Larry Ellison - 118 milyar dolar
 • Forbes:
 1. Bernard Arnault - 216,9 milyar dolar
 2. Elon Musk - 200,2 milyar dolar
 3. Jeff Bezos - 143,3 milyar dolar
 4. Larry Ellison - 132,2 milyar dolar
 5. Bill Gates - 114 milyar dolar

Listelerdeki farklar neden yaşanıyor?

Forbes ve Bloomberg listelerindeki sıralamanın yanı sıra isimler için sunulan servet bilgisi de büyük bir farka sahip. Bu fark, her iki kuruluşun da servet hesaplamasında kullandığı metodoloji farkından kaynaklanıyor.

Bloomberg, hesaplamasında piyasalar, ekonomi ve Bloomberg haberlerinden faydalanıyor, sayıları New York borsasının gün sonu hisse değerlerine göre güncelliyor.

Forbes ise her beş dakikada bir milyarderlerin sahip olduğu bilinen tüm varlıklarının değerini hesaplıyor, sadece bir borsa üzerinden ilerlemiyor. Bir kişinin özel şirkete (Elon Musk’ın SpaceX’i ve Twitter’ı gibi) sahip olması durumunda bu şirketin değeri, sektöre ve bölgeye özgü pazar endeksine göre belirleniyor, servete ekleniyor.

Aslında iş büyük oranda özel şirketlerin hesaplamasında farklılık gösteriyor. Bloomberg, Forbes’dan farklı olarak özel şirketlerin değerini fiyat-kazanç oranlarının karşılaştırılması, karşılaştırılabilir işlemler ve FAVÖK gibi faktörler ile hesaplıyor, emsal şirketlerin piyasa hareketlerine göre bu şirketleri değerlendiriyor.

Yine de bu listeleri çok fazla 'sallamaya' gerek yok

Borsalardaki en ufak bir hareket, yukarıdaki listede bulunan süper zenginlerin servetlerini milyarlarca dolar artırmasına ya da azaltmasına neden olabiliyor. Ancak bu hisse hareketleri aslında ne Elon Musk'ın ne de diğer süper zenginlerin günlük hayatlarını etkilemiyor. Çünkü Elon Musk, bir şirketin sahibiyse, değeri düştüğünde de sahibi olmaya devam ediyor ve o şirket, bugüne kadar ne yaptıysa onu yapmaya devam ediyor.

3
1
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
3
1
1
0
0