• Anasayfa
  • Oyun
  • 'Epic Games, Bağımsız Stüdyolar İçin Elinden Geleni Yapıyor'

Bağımsız Oyun Geliştiricilerine Göre Epic Games'i Eleştirenler Azınlıkta

23
4
3
1
0
Goat Simulator ve Satisfactory gibi oyunların geliştiricisi olan Coffee Stain Studio, Epic Games’in gereğinden fazla eleştirildiğini ve bu eleştirileri yapanların bir azınlık grup olduğunu belirtti.

Bu yılın başlarında, Coffee Stain Studio, açık dünya tarzı oyunu olan Satisfactory’yi Epic Games’e özel olarak çıkaracağını açıklamıştı. Benzer bir karar vermiş birçok stüdyo gibi Coffee Stain de bu yaptığı anlaşma sonrası adeta eleştiri yağmuruna tutuldu. Durum hakkında bir açıklama yapan oyun geliştiricileri, Epic Games ile anlaşma yapmanın faydalarını açıkladı ve bu tepkileri gösterenlerin, sesleri yüksek çıkan bir azınlık olduğunu belirtti.

Coffee Stain’in UI/UX tasarımcısı Nathalie Verwei, Epic Games ile anlaşma yapmanın oyun geliştiricilerini rahatlattığını söylüyor. Verwei, "Bir bağımsız oyun geliştiricisi olarak oyunlarımızın Epic Games Studio’ya özel olarak çıkması ve belirli finansal tarihler verme konusunda endişelenmemize gerek olmadığını bilmemiz oldukça güzel” açıklamasında bulundu.

'Epic Games Store, bağımsız oyun geliştiricileri için çok avantajlı'

epic games store satisfactory

Epic Games’i eleştirenler hakkında da konuşan Verwei, “Biz sadece iyi bir oyun yapmaya odaklanıyoruz. Elbette bazı tepkiler aldık ama bu tepkileri veren kişiler, bence sesi yüksek çıkan bir azınlık grupdedi. Verwei, Epic Games’in sunduğu şeylerin özellikle bağımsız oyun geliştiricileri için oldukça faydalı olduğunu söylüyor. Oyuncuların henüz yeni sayılabilecek Epic Games’e güven konusunda sıkıntı yaşadıklarından bahseden Verwei, Epic Games’in geliştiricilerin daha iyi oyun çıkarabilmeleri için elinden gelen her şeyi yaptığını belirtiyor.

2018’in aralık ayından bu yana hizmet veren Epic Games, tüketici haklarına zarar verdiğine inanan bir grup oyuncu tarafından öfkenin ve eleştirilerin hedefi hâline gelmişti. Özel oyun anlaşmaları bu grup tarafından oldukça kötü karşılandı ve geliştiriciler genellikle sosyal medyada adeta linç edildi.

Coffee Stain gibi Epic Games ile anlaşan birçok geliştirici, Epic’in sunduğu hizmetlerin ne kadar değerli olduğunu belirtmeye başlamış durumda. Stüdyolara göre oyunlar, daha çabuk ve daha kaliteli bir şekilde oyunculara sunulabiliyor ve hizmet kalitesi olabildiğince üst seviyede tutulmaya çalışılıyor. Zaten Satisfactory’nin satış rakamlarına baktığımızda Epic Games’in oyunu kötü bir şekilde etkilemediği görülüyor.

Kaynak : https://www.pcgamer.com/satisfactory-dev-says-epic-games-store-hate-comes-from-a-loud-minority/
23
4
3
1
0
Emoji İle Tepki Ver
23
4
3
1
0