• Anasayfa
  • Yaşam
  • Erkekler, Dünyayı Kadınlardan Daha Fazla Kirletiyor

Erkeklerin Dünyayı Kadınlardan Daha Fazla Kirlettiği Açıklandı

76
31
9
9
5
Yapılan bir araştırmaya göre erkekler ile kadınların gündelik alışkanlıklarının farklı olması, doğayı kirletme oranlarını da değiştiriyor. Söz konusu araştırma, erkeklerin doğayı kirletme oranlarının kadınlara kıyasla daha fazla olduğunu gözler önüne seriyor.

Journal of Industrial Ecology isimli dergide yayımlanan bir araştırmaya göre erkekler, gezegenimizi kadınlardan daha fazla kirletiyor. Bunun nedeni ise erkeklerin gündelik alışkanlıklarının, kadınlara göre doğaya daha fazla zarar verecek türden olması. Ancak her iki cinsiyetin de doğanın en fazla kirlenmesine yol açan ortak özelliği var. Bu ortak özellik, bir tatile uçak ya da otomobille gitmek. Uzmanlara göre seyahat ederken elektrikli trenler kullanılsa ve bitki bazlı beslenilse, karbon salınımı yüzde 40 düşecek.

Araştırmanın bir numaralı ismi olan Annika Carlsson Kanyama tarafından yapılan açıklamalara göre gündelik alışkanlıklar, cinsiyete göre değişiyor. Örneğin bir kadın; ev dekorasyonu, sağlık ve kıyafetlere daha fazla ilgi duyup, bu alanlarda daha fazla para harcıyor. Erkekler ise alkol, sigara, dışarıda yemek yeme ve benzin alma gibi konularda daha fazla para harcıyorlar. İşte bu durum, erkeklerin Dünya'yı daha fazla kirlettiği anlamına geliyor.

Çevre kirliliği

Araştırma, gezegenimizi daha yaşanabilir bir hale getirebilmek için neler yapılacağı hususunda da önemli ipuçları veriyor. Buna göre erkeklerin alkol ve sigara tüketimini azaltırken elektrik motorlu otomobillere yönelmesi, doğaya salınan karbon miktarının çok ciddi oranlarda düşmesini sağlayabilir. Aslında bu durum, yavaş yavaş gerçekleşiyor. Türkiye'de olmasa da pek çok ülkede giderek yaygınlaşan elektrik motorlu otomobiller, atmosfere salınan karbon gazlarının azaltılmasında önemli bir rol üstleniyor.

Tüm dünyanın bir süredir etkisinde olduğu koronavirüs pandemisi, aslında en çok Dünya'ya yaradı. Zira insanların evlerinde kalmaları ve fabrikaların üretime ara vermeleri, karbon salınımını ve tüketilen enerjinin miktarını çok ciddi seviyelerde azalttı. Ancak bu durumun geçici olduğunu, gezegenimizin yaşanabilir durumda kalması için hepimize çeşitli görevler düştüğünü unutmamak gerekiyor.

Kaynak : https://www.sozcu.com.tr/2021/teknoloji/erkekler-kadinlarda-daha-cok-dogaya-zarar-veriyor-6550478/
76
31
9
9
5
Emoji İle Tepki Ver
76
31
9
9
5