Büyük Patlamadan Hemen Sonra Oluşmuş 4 Galaksi Gözlemlendi

6
1
0
0
0
Bilim insanları, James Webb Uzay Teleskobu'ndan elde edilen verilerle erken evrende dört yeni galaksi keşfetti. Galaksiler, Büyük Patlama'ya sadece birkaç yüz milyon yıl uzaklıkta.

2022’nin yaz aylarından bu yana olan kısacık sürede bile sayısız keşfi mümkün kılan James Webb Uzay Teleskobu, bugün bunlardan bir yenisine daha ev sahipliği yaptı. Pek çok ulustan bilim insanına sahip olan ekip, Büyük Patlama’ya en yakın galaksilerden dördünü keşfetti.

Keşfedilen galaksilerin, Büyük Patlama’dan 300 ila 500 milyon yıl uzakta olduğu paylaşıldı. Yani bu galaksiler, yaklaşık 13,8 milyar yıl yaşındaki evrenimiz henüz hayatının %2’lik kısmındayken meydana gelmişti.

Büyük Patlama’ya en yakın galaksi 320 milyon yıl uzakta:

galaksi

Dört galaksi arasında Büyük Patlama’ya en yakın olan galaksi, JADES-GS-z13-0 adını taşıyor. Galaksinin, evrenin başlangıcından 320 milyon yıl sonra meydana geldiği tahmin ediliyor. Bir diğer galaksi olan JADES-GS-z10-0’ın ise 450 milyon sonra meydana geldiği ifade ediliyor. Bu galaksi, daha önce Hubble Uzay Teleskobu tarafından da gözlemlenmişti.

Dört galaksinin ortak ve şaşırtıcı noktaları var:

Her dört galaksinin de kütlesinin hemen hemen 100 milyon Güneş kütlesine eşit olduğu açıklandı. Bu değer, galaksileri “çok düşük kütleli” kategorisine sokuyor. Karşılaştırmak gerekirse, içinde bulunduğumuz Samanyolu Galaksisi, 1,5 trilyon Güneş kütlesine sahip.

Öte yandan galaksiler, erken evrende yer almalarına rağmen yüksek sayıda yıldız oluşumuna sahip durumda. Hatta yıldızlar, Samanyolu Galaksisi’ndeki yıldızlarla hemen hemen aynı hızda meydana geliyor. Bu, erken evrendeki şartlar için oldukça şaşırtıcı olarak değerlendiriliyor.

Galaksiler, evren hakkındaki bir teoriyi de destekliyor. Evren hakkında kabul gören standart model teorisi, Büyük Patlama’ya ne kadar yakın olunursa o kadar az metalin var olduğunu öne sürüyor. Teoriyi destekleyecek şekilde, yeni gözlemlenen dört galaksi de metal yoğunluğu açısından oldukça fakir durumda.

Keşfedilen galaksilerden hiçbiri Büyük Patlama’ya en yakın galaksi unvanını taşımıyor. James Webb Uzay Teleskobu, geçtiğimiz aylarda sadece 230 milyon yıl uzaklıktaki bir galaksiyi de keşfetmemizi sağlamıştı. 

Kaynak : https://www.nature.com/articles/s41550-023-01921-1
6
1
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
6
1
0
0
0