• Anasayfa
  • Sosyal Medya
  • Facebook’tan Tık Almak İçin Yapılmış Saçma Başlıklara Müdahale Geliyor!

Facebook’tan Tık Almak İçin Yapılmış Saçma Başlıklara Müdahale Geliyor!

0
0
0
0
0
İngilizce olarak clickbait şeklinde adlandırılan ve tek amacın konu ile alakasız ilgi çekici başlıkla sunmak olan tarzlara Facebook’tan resmi müdahale geliyor.

“Emre Aydın öyle bir şey yaptı ki…” (Yanlış park yaptı), “Galatasaray’dan transfer şov!” (Kürek takımına iki transfer), “Yavru köpeğe yaptıklarına inanamayacaksınız!” (Eğlenceli bir şekilde oynadılar) benzeri başlıkları birçok gazete olmak üzere haber sitelerinden görebilirsiniz. İşte bu konu ile alakasız, tek amacın haberin tıklanarak hit almak olan gereksiz haberlere clickbait, yani bir nebze tıklama için yem atmak gibi adlandırabiliriz.

Ancak özellikle son dönemlerde Facebook’ta artan bu duruma artık dur demenin vakti geldiğini açıklayan Facebook, artık bu tarz clickbait paylaşımlara izin vermeyecek.

Tıpkı spam e-posta seçer gibi belli kelimeler ve içerik detaylarına göre ayrıştırılacak olan bu sahte haberlerin ilk olarak ingilizce kelimeler ile başlayacakken daha sonra ülkemizde de uygulanması bekliyor. Bu tarz paylaşımları engelleyerek Facebook’ta dolaşacak haberlerin %100 gerçek olmasını sağlamaya çalışan Facebook, böylece haber kaynağı tarafını sadece gerçek haberler ile doldurmuş olacak.

0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0