Firefox Geliştirici Sürümü Geliyor

0
0
0
0
0
Firefox Geliştirici Sürümü Geliyor
En popüler internet tarayıcılarından biri olan Firefox'un yeni developer sürümü 10 Kasım'da yayına girecek.
Google Chrome'dan sonra en popüler internet tarayıcısı belki de Firefox'tur. Hatta Firefox'un Chrome'dan eski bir tarayıcı olduğunu ve bizi Internet Explorer'dan kurtardığını düşünürsek, bu konuda Firefox'a ne kadar teşekkür etsek azdır. Bugün Mozilla (Firefox'un geliştiricisi) sessiz sedasız bir şekilde yeni web geliştiricilerine özel bir tarayıcı geliştirdiklerini ve bu tarayıcının 10 Kasım'da piyasaya çıkacağını duyurdu. Şuan için geliştiricilere özel olarak çıkarılacak Firefox sürümünün adı belli değil. (Firefox Developer olmaz herhalde çok basit kaçar)Firefox'un resmi blogunda yer alan bilgilere bakacak olursak, geliştiricilere özel olan Firefox, gerçekten bomba gibi gelecek gibi görünüyor. Kaldı ki Mozilla firmasının geliştiricilere büyük değer verdiği su götürmez bir gerçek. Özellikle Nightly adlı tarayıcı adeta web geliştiricileri için bir nimet diyebiliriz. Firefox'un blogunda yer alan haberde, yeni gelecek olan geliştiricilere özel Firefox'ta WebIDE ve Firefox Tools Adapter gibi güçlü eklentiler gömülü olacak (Nightly'de vardı bunlar zaten). Muhtemelen bu eklentiler var olan versiyonlarından çok daha güçlü ve kullanılabilir bir hale gelecektir. 

Çok derine inmeden WebIDE ve Firefox Tools Adapter eklentilerinden bahsetmek gerekirse. WebIDE eklentisi tarayıcı üzerinde çalışan bir kod düzenleme editörü bu eklenti sayesinde özel bir IDE programı indirmeden direkt olarak tarayıcı üzerinde ki WebIDE eklentisi üzerine kod yazabiliyorsunuz. Bu yazdığınız kodlar direkt eş zamanlı olarak tarayıcınıza yansıyor ve işin güzel kısımı ise eş zamanlı değiştirdiğiniz kodları bir de proje dosyasında değiştirmenize gerek kalmıyor. Firefox Tools Adapter ise Mozilla firmasının web geliştiricileri için yaptığı tüm uygulamaların toplandığı bir paket diyebiliriz.

Bu işlerin içinde biri olarak söylemem gerekiyor ki, ben aktif olarak Chrome üzerinde yer alan geliştirici araçlarını kullanıyorum. Son güncellemeler ile birlikte gelen araçlar işimi görüyordu, ancak kısa bir süre önce Nightly adlı tarayıcı ile tanıştım ve gerçekten hayran kaldım. Normal şartlarda bir test yapmam gerektiğinde bunu Chrome üzerinden test ediyor ve yapmam gereken değişliklikleri tarayıcı üzerinde test ediyordum. İstediğim sonucu aldığımda ise bunu canlı sunucuya aktarıyordum. Ancak Nightly'de yer alan WebIDE sayesinde işler biraz daha hızlı bir hale geldi. Nightly'de en sinir olduğum kısım ise Developer Tools'ta yer alan Network kısımında bir arama bölümü olmaması. Chrome'da Network'te aradığım bir işlemi bulmak için istediğim işlemi aramak gerçekten kolay oluyordu. Açıkcası yeni gelecek olan Firefox'un tarayıcısını büyük bir merakla bekliyorum.
0
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
0
0
0
0
0