Firefox, Google'dan Sonra Yoluna Yahoo ile Devam Edecek

1
0
0
0
0
Firefox, Google’la olan “varsayılan arama motoru anlaşması”nın sona erecek olmasını, resmi blogu üzerinden açıkladı. Firefox’un yaptığı görüşmeler sonucunda, varsayılana rama motoru bundan sonra Yahoo olacak.
Firefox, Google’la olan “varsayılan arama motoru anlaşması”nın sona erecek olmasını resmi blogu üzerinden açıkladı. Firefox’un yaptığı görüşmeler sonucunda, varsayılana rama motoru bundan sonra Yahoo olacak.
 
Mozilla, Firefox’u çıkardığından bu yana arama motoru olarak Google’u kullandı ve Mozilla’nın elde ettiği gelirin büyük bir kısmı da burada yapılan reklam arama sonuçlarından geldi. Firefox ve Google her ne kadar bir elmanın iki yarısı gibi düşünülse de, Google’ın internet tarayıcısı olan Chrome’un pazar payını güçlendirmesi, iki şirketin aralarının “limoni” olmasına sebep olmuş.
 
Mozilla ve Google, en son 2011 yılının Aralık ayında anlaşmış ve Firefox’un arama motorunda Google’ın olması için 3 yıllık bir anlaşma sağlanmıştı. Bu yılın Aralık ayında anlaşma süresinin dolmasıyla birlikte aralarındaki ayrılığın ardından Firefox’un yeni arama motoru Google yerine Yahoo olacak.


 
Firefox’un arama motorunun “varsayılan” olarak Yahoo olacağını söylemekte fayda var. Yani Google, Bing, eBay, Amazon, Twitter ve Wikipedia gibi alternatif seçenekler, Firefox’ta olmaya devam edecek. Bunların dışında Rusya’da Yandex, Çin’de ise Baidu, Firefox’un varsayılan arama motorları olarak kullanılmaya devam edecekler.
1
0
0
0
0
Emoji İle Tepki Ver
1
0
0
0
0