Fitch Ratings, Depremlerin Ekonomik Zararını Açıkladı: Kayıp, 4 Milyar Doları Aşabilir

16
1
1
1
1
Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye ve Suriye'yi etkileyen depremlerde sigortalanabilir kaybın 4 milyar doları geçebileceğini açıkladı.

Kahramanmaraş merkezli 7,7 ve 7,6’lık depremlerin sonrasında bölgedeki çalışmalar devam ederken kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, önemli bir rapor paylaştı. Rapor, gerçekleşen depremin ekonomik zararı hakkındaydı.

Fitch Ratings, hem Türkiye hem de Suriye’yi etkileyen depremlerde durum her geçen gün değiştiği için sigortalanabilir kaybı tahmin etmenin zor olduğunu belirtse de tahmini sayıları paylaştı.

Kaybın 4 milyar doları ulaşma veya geçme ihtimali bulunuyor

Fitch, sigortalanabilir kaybın muhtemelen 2 milyar doları geçeceğini; hatta 4 milyon dolara ulaşma veya bu miktarı aşabileceğini söylüyor. Ancak, bölgedeki düşük sigorta kapsamı nedeniyle sigortalı kaybın daha düşük olarak 1 milyar dolar civarında olabileceği ifade edildi.

Bunlara ek olarak sigortalı kayıpların önemli bir kısmının reasürans ile karşılanabileceği belirtilirken Türkiye ve Suriye’de etkilenen bölgelerin çoğunda sigorta kapsamının düşük olmasının muhtemel olduğu kaydedildi.

Fitch, 1999 İzmit depreminden sonra oluşturulan Doğal Afet Sigortaları Kurumu’na (DASK) dikkat çekerken, bunun insan kayıplarını, dolaylı kayıpları, işletmelerin etkilenmesi gibi durumları kapsamadığını söyledi. Buna ek olarak Türkiye’de deprem sigortasının zorunlu olmasına rağmen çok sık uygulanmadığı da raporda yer aldı. Bu nedenle de etkilenen bölgelerdeki konutların çoğunda sigortalılığın olmadığı da bildirildi.

Kaynak : https://www.fitchratings.com/research/insurance/fitch-ratings-comments-on-insurance-losses-from-turkiye-syria-earthquake-09-02-2023
16
1
1
1
1
Emoji İle Tepki Ver
16
1
1
1
1