Mahkeme, Kararını Verdi: Ford 105 Milyon Dolar Ceza Ödeyecek!

13
2
1
0
0
Amerikalı otomotiv devi Ford, daha önce araçları için yazılım geliştiren Versata ile mahkemelik olmuştu. Mahkeme kararını açıkladı.

Ford, uzun zaman önce araçlarının elektrifikasyon süreçlerini başlatmış ve son yıllarda da ürün gamına elektrikli otomobilleri eklemişti. Şirket, yazılım konusunda uzun süreli bir sözleşme yapmış ve Teksas merkezli Versata ile işbirliğine gitme kararı almıştı. 

İki firma arasındaki anlaşmanın sonucu olarak Ford ödeme yaparken, Versata ise hem acentelere yardımcı oluyor hem de otomobillerin havadan güncellemesini gerçekleştiriyordu. Bu anlaşma 2015 yılında sona ermişti. 

Ford’a 105 milyon dolarlık ceza

ford

2014 yılında Ford anlaşmadan vazgeçmişti. Versata yetkilileri ise Ford’u kendi yazılımlarını kopyalamak ve yıllık ücret olan 17 milyon doları ödememekle suçluyordu. Mahkeme, Ford’u 105 milyon dolar ödemeye mahkum etti. Cezanın 82,2 milyon dolarlık kısmı sözleşme ihlalinden dolayı, kalan 22,4 doları ise şirket sırlarının alınması nedeniyle verildi. 

Versata’nın avukatı, yaptığı açıklamada istedikleri rakamın %85’ini alabildiklerini, Ford’un savunmasının ise oldukça zayıf olduğunu söyledi. Avukatın açıklamalarına göre firmanın uğradığı kayıp 59,9 milyon dolar oldu. 

Ford ise yaptığı açıklama ile birlikte cezayı kabul etmediğini söyledi. Ford’un avukatı ise yaptığı açıklamada “Jürinin kararına saygı duymakla birlikte, gerçeklerin ve hukukun bu sonucu desteklemediğini düşünüyoruz. Ford karara itiraz edecek.” ifadelerini kullandı. Otomotiv devi temyize gidecek. Bu işlem için 15 günlük bir süreleri bulunuyor. 

İki taraf arasındaki dava Nisan 2015’te başlamıştı. Görünüşe göre bir süre daha da devam edecek. 

Kaynak : https://www.reuters.com/legal/jury-orders-ford-pay-software-company-105-mln-trade-secrets-case-2022-10-27/
13
2
1
0
0
Emoji İle Tepki Ver
13
2
1
0
0